Królowa Elżbieta II - podsumowanie 70 lat panowania
2022-09-12, 22:09 | aktualizacja 2022-09-13, 21:09
Wraz z królową Elżbietą II odeszła pewna epoka. Podczas jej długoletniego panowania nieodwracalnie zmieniły się społeczeństwa, obyczaje, a także polityka międzynarodowa. Jaką drogą Wielka Brytania podąży po śmierci monarchini? Jakim królem okaże się Karol III? Jakie problemy napotka nowy władca?
8 września w wieku 96 lat zmarła brytyjska królowa Elżbieta II. Tron objęła 6 lutego 1952 roku. Gdy zaczynała panowanie, w Stanach Zjednoczonych prezydentem był Harry Truman, a w Polsce – Bolesław Bierut. W ciągu siedmiu dekad jej rządów w fotelu na Downing Street zasiadło 15 premierów.
Postać, która scaliła monarchię
Królowa Elżbieta zadziwiająco dobrze przeprowadziła monarchię przez okres rozpadu brytyjskiego imperium i spowodowała, że monarchia stała się symbolem jedności Zjednoczonego Królestwa, czyli Anglii, Szkocji, Walii i tych mieszkańców Irlandii Północnej, którzy uważali ją za swoją królową.
Do zasług królowej Elżbiety niewątpliwie zaliczyć należy wzrost popularności rodziny królewskiej, wyraźnie zauważalny w ostatnich latach. Jak zaznaczają eksperci, w latach 80. i 90. monarchia brytyjska przeżywała kryzys wizerunkowy związany z licznymi skandalami dotyczącymi dzieci królowej Elżbiety. Kulminacją była tragiczna śmierć księżnej Diany.
Między historią a współczesnością
– Była pomostem, który łączył teraźniejszość z historią. Brytyjczycy patrzyli na królową i widzieli tysiąc lat prawie nieprzerwanej monarchii, tych wszystkich władców, których krew i geny w swoich żyłach ona miała – mówiła w Trójce dr Wioletta Wilk-Turska tuż po podaniu informacji o śmierci królowej.
Posłuchaj
Podobny pogląd prezentuje dr Wojciech Lewandowski – Królowa łączy w sobie tradycję i pewne formy nowoczesności. Nowoczesnością była już sama koronacja, która była transmitowana. Tutaj książę Filip miał bardzo duży wpływ na przekonanie królowej, żeby skorzystać z mediów i pozwolić wejść telewizji w życie rodziny królewskiej, z którego nigdy już ona nie wyszła – przyznaje gość "Klubu Trójki".
The Queen’s Coronation | Elizabeth: The Unseen Queen - BBC/BBC
Śmierć królowej a trwanie monarchii
Brytyjczycy żegnają królową tłumnie mimo jednostajnie padającego deszczu. – Są rzeczy, do których nie da się przygotować. Tej pierwszej nocy widziałem dużo takiego oszołomienia – opowiada Adam Dąbrowski, londyński korespondent Polskiego Radia.
Ale pożegnaniu królowej towarzyszy też pewne oczekiwanie. – To nadzieja na kontynuację i to są bardzo pozytywne emocje. To poczucie stabilizacji, jakie niesie za sobą monarchia, jest czymś niezwykłym – mówi dr Wioletta Wilk-Turska. Ta radość jest obecna pomimo pewnego rozczarowania postawą Karola w latach wcześniejszych. Zmiana w postrzeganiu księcia zaczęła się od jego ślubu z Camillą Parker Bowles.
King Charles III makes first address to the UK as sovereign @BBC News - BBC/BBC
***
Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Magdalena Drohomirecka
Goście: dr Wioletta Wilk-Turska (ekspert ds.monarchii brytyjskiej), dr Wojciech Lewandowski (ekspert ds. brytyjskich), Dariusz Bohatkiewicz (korespondent TVP w Londynie), Adam Dąbrowski (korespondent Polskiego Radia w Londynie)
Data emisji: 13.09.2022
Godzina emisji: 21.10
gs