Sytuacja na rynku energii. Waldemar Buda: nie wyobrażam sobie, żeby KE nie ograniczyła ETS

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Najważniejsze są działania po stronie KE. Ona ma instrumenty - cały rynek energii jest systemem europejskim - które trochę pod wpływem presji zapowiada, ale nie widzimy jeszcze konkretów – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Podkreślił, że nie mamy do czynienia z obawą o brak energii, lecz raczej o jej ceny.

9 września odbędzie się nadzwyczajna unijna narada ministerialna w sprawie wysokich cen energii. Ministrowie mają omówić sposoby rozwiązania trudnej sytuacji na rynku. 

– To będzie prawdopodobnie spotkanie robocze – powiedział Waldemar Buda. Dodał, że konkretne propozycje powinny się pojawić 14 września, przy okazji wystąpienia Ursuli von der Leyen. 

Polskie oczekiwania, jak wskazał, to, żeby "cena energii była gdzieś korelowana z cenami produkcji". Zauważył, że dziś mamy sytuację, w której jednego dnia cena może wzrastać albo maleć o 30 proc. i jest to niestabilność wynikająca ze spekulacji, nastrojów rynku.

– Nie możemy doprowadzić do sytuacji, w której MWh będzie kosztowała 2700 zł jednego dnia, a 1700 kolejnego – stwierdził.

System zawodzi

Minister podkreślił, że system giełdowy stworzony przez UE kompletnie się nie sprawdza w sytuacjach kryzysowych. – Trzeba ograniczyć ten system i referować do ceny produkcji, a nie do ceny spekulacyjnej, wynikającej z nastrojów na rynkach europejskich, a nawet światowych – ocenił.

– Nie wyobrażam sobie, żeby KE nie podjęła działań, żeby nie ograniczyła ETS i nie wyłączyła giełdy – oświadczył Waldemar Buda. 

Polska odpowiedź

– W zależności od tego, jak skuteczne będą działania KE, będziemy starali się wypełnić tę lukę, której Komisja nie zapełniła. Czekamy na konkretne działania – dodał. 

Wskazał, że działania są oczekiwane przez całą UE, choć blokują to w jakimś stopniu Niemcy

– Tłumaczono nam, że trzeba unifikować różne systemy – od handlu po prąd – po to, żeby móc zareagować w sytuacjach kryzysowych. Dzisiaj mamy ten kryzys. Po to KE gromadziła te kompetencje na rynku, żeby dzisiaj móc zareagować ogólnoeuropejsko – podsumował.

Posłuchaj

10:47
Waldemar Buda o rynku i cenach energii w UE (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: "Salon polityczny Trójki"
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Waldemar Buda (minister rozwoju i technologii)
Data emisji: 6.09.2022
Godzina emisji: 8.45

fc

Polecane