Wystawa "Monochrome" - Juliusz Erazm Bolek i jego poezja konkretna

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wystawa "Monochrome" - Juliusz Erazm Bolek i jego poezja konkretna
Juliusz Erazm BolekFoto: PAP/Grzegorz Jakubowski

- Jeśli poezja ma funkcjonować w obiegu społecznym, musi szukać innych rozwiązań. W moim przypadku to plakaty poetyckie, teledyski - mówił w Dwójce Juliusz Erazm Bolek, poeta słowa i obrazu, którego najnowszą wystawę poezji konkretnej "Monochrome" można oglądać w warszawskiej Galerii (-1) Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Artysta - laureat Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO - od lat zajmuje się poetyckimi eksperymentami, zarówno w sferze formy, jak i treści.

Eksperymenty artystyczne

Juliusz Erazm Bolek dał się poznać z wielu happeningów, plakatów poetyckich, pokazów typu dźwięk i światło i innych eksperymentów artystycznych, m.in. dokonań związanych z konkretną poezją. Są to bardzo interesujące pomysły graficzno-konceptualne. Taka ekspresja artystyczna w historii sztuki ma wielowiekową tradycję, choć stale znajduje się poza głównym nurtem sztuki.

Poezja i sztuki wizualne

Poezja konkretna (ang. concrete poetry, fr. poesie concrete, niem. konkrete Dichtung, konkrete Poesie, ros. konkretnaja poezija) jest kierunkiem artystycznym łączącym elementy poezji i sztuk wizualnych. - Właściwie jest abstrakcyjna, a ja wplatam do niej - choć nie zawsze - wiersze. Prowadzę taką grę graficzno-słowną - tłumaczył nasz gość. - Taka jest wystawa "Monochrome". Składa się z czysto abstrakcyjnych form, z form, w które są wpisane słowa i one współdziałają. Są też wiersze wmontowane w symbole graficzne.

[Wykorzystano materiały ze strony www.olimpijski.pl]

Posłuchaj

13:19
Wystawa "Monocrome" - Juliusz Erazm Bolek i jego poezja konkretna (Wybieram Dwójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Jamrozek

Gość: Juliusz Erazm Bolek (poeta słowa i obrazu)

Data emisji: 2.09.2022

Godzina emisji: 16.30

uk

Polecane