Legalny doping w słuchawkach. Jak muzyka pomaga w sporcie?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Legalny doping w słuchawkach. Jak muzyka pomaga w sporcie?
Niektórzy nie wyobrażają sobie biegania bez muzyki w słuchawkachFoto: Shutterstock / voronaman

Dzięki nowoczesnej technologii, muzyki możemy słuchać w wielu różnych sytuacjach, na przykład podczas biegania. Odpowiednio dobrane dźwięki w słuchawkach są w stanie znacznie poprawić osiągnięcia sportowców – zarówno amatorów, jak i profesjonalistów.

Biegaczy można podzielić z grubsza na dwie grupy: tych, którzy wykorzystują czas treningu na wsłuchiwanie się we własny organizm i płynące z zewnątrz odgłosy natury, oraz tych, którzy nie wyobrażają sobie biegania bez rozbrzmiewającej w słuchawkach muzyki. Ci drudzy zyskują dodatkową stymulację w postaci rytmu, który pomaga utrzymywać odpowiednie tempo biegu.

Pewne rodzaje muzyki mogą pomóc także w mentalnym przygotowaniu do uprawiania sportu. Dotyczy to zwłaszcza profesjonalistów, którzy za pomocą odpowiednich dźwięków płynących ze słuchawek uzyskują stan skupienia lub relaksu przed ważnymi zawodami, ale również tych, którzy amatorsko biegają na długich dystansach. Według przeprowadzonych badań ponad połowa z nich doświadcza tzw. ściany, a więc momentu, w którym opadają z sił i mają ochotę wycofać się z dalszego biegu. – Muzyka może się przyczynić do tego, że czujemy się bardziej przygotowani i spokojni – mówiła w Trójce Natalia Pawelska, psycholog sportu z Uniwersytetu SWPS.

Wystarczy zanucić melodię

Rozmówczyni Witolda Lazara, która współpracowała z reprezentacją Polski podczas ostatnich igrzysk olimpijskich w Pekinie, podała przykład treningów relaksacyjnych, którym poddawani są sportowcy. – Dobieram im specjalną muzykę, czy to konkretny utwór, czy jakąś relaksującą melodię. Potem zawodnicy dołączają sobie to do playlisty, żeby na zawodach powrócić do tego spokoju, który mieli podczas treningów. A jeśli nie mogą biegać ze słuchawkami na uszach, to po prostu nucą sobie tę melodię.

Tego typu metody dotyczą również przedstawicieli innych dyscyplin sportu, np. kolarzy. A w przypadku biegaczy amatorów czas treningu można wykorzystać na słuchanie nie tylko muzyki, ale także audiobooków, podcastów itp.


Posłuchaj

8:26
Jak muzyka pomaga w sporcie? (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Gość: Natalia Pawelska (psycholog sportu, Uniwersytet SWPS)
Data emisji: 31.08.2022
Godzina emisji: 11.43

kc


Polecane