Wspomnienia z ursynowskich bloków. Reportaż "Blokobranie" [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

"Blokobranie" to projekt, który polega na szukaniu pozytywnych wspomnień i wartości w przestrzeni międzyblokowej Ursynowa. W pierwszym etapie uczestnicy identyfikują miejsca, które uznają za emocjonalnie najważniejsze. Na czym polega zabawa?  

– Blokowiska stanowią nieodzowny element krajobrazu naszych miast. Jedni je kochają, drudzy ich nienawidzą. Swoim projektem Maciej Świderski chce pokazać je przez pryzmat niematerialnego dziedzictwa kulturowego i dowiedzieć się, czym te ogromne, betonowe budowle są dla osób je zamieszkujących. 

Obraz Ursynowa

– Fascynacja blokami wiąże się z moim miejscem zamieszkania. Z okna kamienicy miałem widok na 11-piętrowy budynek. Zawsze marzyłem o tym, by móc w nim mieszkać. Głównie dlatego, że była w nim winda. "Blokobranie" to projekt doktorancki, który realizuję na uniwersytecie w Amsterdamie. W ramach pracy badam, w jaki sposób wspomnienia wpływają na odbiór przestrzeni miejskiej. Mój projekt jest mocno związany z modernistycznymi osiedlami. Wybrałem takie, które powstawały w dzielnicach odległych od centrum – mówił autor projektu. 

Czytaj także:

– Gdy sprowadziliśmy się na Ursynów, było tutaj potwornie. Teraz, gdy powstają osiedla, wraz z nimi tworzone są chodniki i skwery. W naszym przypadku było inaczej. Chodziliśmy po drewnianych kładeczkach, zrobionych przez mieszkańców. Moja córka lubiła chodzić na spacery. Zdarzało się, że wracała tylko w jednym bucie. Drugi na ogół utknął gdzieś w błocie – wspominała jedna z mieszkanek.

– Pamiętam, że zimą braliśmy ze sobą buty na zmianę. Podczas zimy stulecia sąsiad przecierał wszystkim szlak do przystanku. W miejscu, w którym stoi teraz szkoła, wykopany był wielki dół. Zalała go woda i pływały w nim kaczki. Znajomi zachwycali się, że jest u nas jak na wsi. Nie mogłam tego znieść. Uciekałam do centrum tak często, jak było to możliwe – opowiadała druga. 

"Blokobranie"

– Dzięki "Blokobraniu" chcę sprawdzić, w jaki sposób wspomnienia mogą zostać wykorzystane do celów planistycznych. Urbaniści i lokalne samorządy mają dostęp do wielu informacji statystycznych, dotyczących przestrzeni publicznej. Jednak nie ma wśród nich informacji o emocjonalnym podejściu mieszkańców do tych miejsc – wyjaśnił bohater reportażu. 


Posłuchaj

10:45
Wspomnienia z ursynowskich bloków. Reportaż "Blokobranie" (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł reportażu: "Blokobranie"
Autorka reportażu: Grażyna Wielowieyska
Data emisji: 30.08.2022
Godzina emisji: 22.06


Polecane