Warszawska Praga w komiksowym kadrze [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Warszawska Praga w komiksowym kadrze [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]
Zniszczona kamienica na warszawskiej PradzeFoto: shutterstock.com / OleksSH

Pięknie wydane albumy z komiksami, składają się na dwie trylogie, pod wspólnym tytułem "Praga gada", a wszystko za sprawą Przemysława Olszewskiego, który kilkanaście lat temu powołał do życia Fundację Animacja, by realizować swoje pomysły, mające na celu ocalenie od zapomnienia codziennej historii życia prawobrzeżnej Warszawy.

Warszawska Praga to styl życia

Najważniejszym projektem, realizowanym, od ponad dziesięciu lat, jest właśnie projekt "Praga gada", w którym artyści rysownicy, adaptują na język komiksów, wybrane z wcześniej nagranych przez Fundację, opowieści seniorów z warszawskiej Pragi. Obecnie internetowa audioteka zawiera kilkaset fragmentów, z około 150 wywiadów z prażanami. Można je znaleźć na stronie Archiwum Historii Mówionej Inaczej – Fundacji Animacja.

– Nie urodziłem się na Pradze, ale bardzo długo tu mieszkałem. Właśnie na Pradze znalazłem tzw. substancję zabytkową, ale przede wszystkim autentycznych ludzi. To ludzie, którzy traktują Pragę, jako coś bardzo osobistego. Jeden z seniorów powiedział mi: "Praga to zawsze było takie państwo w państwie" – powiedział Przemysław Olszewski.


Najczęściej czytane

"Praga gada" komiksem

Fragmenty stanowią, zamknięte fabularnie, epizody z życia mieszkańców prawobrzeżnej Warszawy, od czasów międzywojnia do lat 80. XX wieku. Najmłodszy rozmówca miał 60 lat, najstarszy 99.

Mieszkańcy tej części miasta to ludzie, którzy nadal używają warszawskiej gwary, żyją swoim rytmem, w starych kamienicach, które dają im poczucie wspólnoty z sąsiadami. Jest to dla nich bardzo ważne i dlatego więzi są częstym tematem ich wspomnień. Zarówno w pierwszej, jak i drugiej trylogii chodzi o to, żeby pokazać świat, jakiego już nie ma.


"Praga gada Wiechem trzy" - okładka "Praga gada Wiechem trzy" - okładka

Świat dawnej Pragi zaklęty w komiksie

Warszawska Praga jest miejscem bardzo specyficznym, obrosłym różnymi legendami. Wiele osób bardzo nieufnie podchodziło do rozmów i wspominania. Uważają, że o pewnych sprawach nie należy opowiadać, szczególnie tych, które dotyczą tej ciemniejszej strony życia. By łatwiej dotrzeć z tym przekazem do młodych ludzi, Fundacja postanowiła przybliżyć świat dawnej Pragi, adaptując niektóre z opowieści na język komiksów.

Udało się pozyskać do tej pracy wielu świetnych rysowników z Argentyny, Meksyku, Włoch, Bułgarii i oczywiście z Polski. Do tej pory powstało 6 albumów: "Praga gada o pokoju", "O wojnie i międzywojniu" i kolejne trzy "Praga gada Wiechem". W tych ostatnich opowieści z felietonów Wiecha zostały skonfrontowane z historiami ludzi z Pragi. Najnowszym pomysłem jest, powstały niedawno, audiobook, w którym występują najstarsi mieszkańcy dzielnicy. Projekt nie jest projektem ściśle historycznym, autor określa go jako antropologię codzienności, pamięci, skupia się bardziej na prywatnych mitologiach mieszkańców, chcąc je ocalić od zapomnienia.


Posłuchaj

28:30
"Antropologia codzienności" – reportaż Grażyny Wielowieyskiej (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 


"Praga gada o pokoju" - okładka "Praga gada o pokoju" - okładka

PRAGA GADA: O Różycu i Kercelaku [ENG SUB]/PragaGadaTV

***

Tytuł reportażu: "Antropologia codzienności"
Autorka reportażu: Grażyna Wielowieyska
Data emisji: 23.08.2022 
Godzina emisji: 22.09

kr

Polecane