Krowy w mieście. Kto je pamięta? [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Krowy w mieście. Kto je pamięta? [POSŁUCHAJ]
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Służewiec Przemysłowy i Służew nad Dolinką. To dwie warszawskie dzielnice, które połączyła akcja "Krowa na wypasie". Młodzi ludzie spacerują po osiedlach ze sztuczną krową, stworzoną w skali 1:1. To nie jest jednak jakiś dziwny happening: rozmawiają z ludźmi o tym, jak pamiętają te dzielnice i jak wyglądały one w latach 70., gdy pasły się tam jeszcze krasule. Ta konfrontacja przeszłości i teraźniejszości to pretekst do budowania lokalnych więzi.

Krowa jest w łaty, ale jeśli podejść bliżej i się im przyjrzeć, to widać, że to stare, czarno-białe zdjęcia ukazujące tereny tych dzielnic przed pół wieku albo i dawniej. – Krowa nazywa się Osiedlowa Krowa i sypia w Domu Kultury "Kadr" albo w Służewskim Domu Kultury. Tak przechadzamy się z nią wypasając na podwórkach – mówią młodzi ludzie, którzy „opiekują się” tym niezwykłym zwierzęciem. – Na razie ją pchamy i ciągniemy za rogi, ale chcemy jej zrobić postronek – dodają.


PIC_51-461-2 sluzewiec 1200.jpg
Nostalgiczny czar wyścigów na Służewcu

Posłuchaj

10:41
Krowa na wypasie (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Ludzie, szczególnie starsi, żywiołowo reagują na widok krowy. I kiedy dowiadują się, że młodzi ludzie zbierają stare historie mieszkańców, chętnie dzielą się wspomnieniami. – Przeprowadziłam się tutaj 55 lat temu. I tam, gdzie była Smródka [mała rzeczka – red.], tam były krowy – pokazuje jedna z mieszkanek dzielnicy. – Tu były pola. Na pewno – dodaje. – Tam, gdzie Galeria Mokotów, było żyto i też krowy się pasły – potwierdza druga.

– Służew i Służewiec są blisko siebie: mieszkańcy się sprzeczają, gdzie jest między nimi granica. To jest jedno z pytań, które zadajemy i bardzo często to wyznaczana jest zupełnie inna linia – opowiada jednak z inicjatorek akcji Osiedlowa Krowa. – Ale obie dzielnice mają bardzo ciekawą historię. I na ich starych zdjęciach znaleźliśmy widok budowanych blokowisk i pomiędzy nimi pasących się krów. Miałam poczucie, że fajnie byłoby postawić tam teraz taką krowę, która się wypasa i nawiązać do przeszłości – tłumaczy.

– Mamy tutaj dużo starszych mieszkańców. Na Służewie i Służewcu są zupełnie inne grupy społeczne: Służew byt bardziej dzielnicą artystów, mieszkał tam np. Beksiński. A Służewiec, szczególnie wokół DK Kadr to tzw. osiedle prototypów, które było osiedlem awaryjnym dla zakładów przemysłowych, które znajdowały się tutaj w okolicy – przybliża historię obu dzielnic. – Bardzo dużo mieszkańców to byli pracownicy tych zakładów, które nagle upadły. I jak rozmawiamy z mieszkańcami, to jest w nich dużo goryczy i smutku, że coś się skończyło – wskazuje.


***

Tytuł reportażu: Krowa na wypasie
Autorka reportażu: Urszula Żółtowska-Tomaszewska
Data emisji: 4.11.2021
Godzina emisji: 18.42

pr


Polecane