Czworonożny koszmar, czyli uciążliwy pies sąsiada

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czworonożny koszmar, czyli uciążliwy pies sąsiada
Hałaśliwe psy w domu mogą stanowić problem dla sąsiadówFoto: shutterstock/Jaromir Chalabala

Pies sąsiada potrafi bardzo uprzykrzyć życie – szczególnie, kiedy pozostawiony sam w domu, szczeka i wyje przez cały dzień. Co wtedy można zrobić, jak zareagować, aby rozwiązać ten uciążliwy problem?

  • Jedną z przyczyn hałaśliwości psa może być nadmiar nierozładowanej energii: w takim wypadku może wystarczyć wydłużenie czasu spaceru, aby pies się uspokoił.
  • Brak możliwości porozumienia z właścicielem uciążliwego czworonoga otwiera drogę do podjęcia kroków prawnych.

Wystarczy dłuższy spacer, dłuższa smycz

W ostatnich latach praca zdalna, z domu stała się czymś normalnym. Niestety, jeśli w mieszkaniu sąsiada pies godzinami szczeka i wyje, bo jego właściciel wyszedł, praca może okazać się niemożliwa.

– Na początku trzeba zdiagnozować przyczynę, bo nasz pupil nie szczeka bez sensu. Może tam są jakieś niezaspokojone potrzeby, za dużo energii? Może ma za dużo adrenaliny, bo ma za krótkie spacery? Trzeba je wydłużyć – tłumaczy Katarzyna Gonera, psia behawiorystka. – Albo bardzo często spotykam się z tym, że spacerów jest dużo, ale na bardzo krótkiej smyczy. I ten pies wędruje przy nodze, nie ma możliwości, żeby np. powąchać. Wydłużamy smycz do trzech metrów i okazuje się, że ten spacer nie musi być wydłużony, ale ma inną jakość. A nadmiar adrenaliny uchodzi z psa jak z balonika – wskazuje.

Najpierw rozmowa, potem prawnik bądź policja

Na początku warto spokojnie porozmawiać z sąsiadem o tym, że jego pies jest bardzo głośny: być może właściciel tego po prostu nie wie, przecież nie ma go w domu. Dopiero kiedy to nie pomoże, trzeba podjąć inne kroki.

– Mamy dwie drogi: jedna to droga postępowania cywilnego w sprawie tzw. immisji. Najpierw zwracamy się do sąsiada za pośrednictwem administratora czy zarządcy nieruchomości. Jeżeli to nie poskutkuje, składamy pozew o zaprzestanie immisji – radzi Magdalena Krawczak, adwokat. – Druga to droga postępowania w sprawie o wykroczenia. Wtedy możemy zwrócić się do najbliższej jednostki straży miejskiej w gminie bądź komendy policji i złożyć zawiadomienie, że ma miejsce taka sytuacja. Wtedy organa będą to weryfikować – wyjaśnia.

Przeczytaj także


Posłuchaj

3:24
Co robić, kiedy pies sąsiada wyje cały dzień? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Michał Kowarski
Data emisji: 22.08.2022
Godzina emisji: 7.48

pr


Polecane