Kuchnia Warmii i Mazur. Kulturowe dziedzictwo wielu narodów

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kuchnia Warmii i Mazur. Kulturowe dziedzictwo wielu narodów
Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku, można tu zobaczyć także, jak gotowano na Warmii i Mazurach dekady temuFoto: shutterstock/Cezary Wojtkowski

Czego szczególnie warto spróbować, odwiedzając tę część Polski? – Zachęcam do pierożków św. Jakuba. Jest on patronem Olsztyna, mamy muszle św. Jakuba wbudowane w chodniki. Muszla jest także w herbie miasta, mamy katedrę św. Jakuba. Pierożki są w kształcie muszli, co odróżnia je od innych – wyjaśnia prof. Izabela Lewandowska, historyk, twórczyni szlaku kulinarnego Warmii i Mazur.

W Działdowie warto skusić się na zupę tradycyjną, która ma swoją historię. Na deser zaś koniecznie lody, które Warmiacy robili na długo przed II wojną światową. 

Jak kształtowała się kuchnia regionu?

Warmia i Mazury to regiony, które przez stulecia przechodziły z rąk do rąk. Prawo było stanowione tutaj nie tylko przez Polskę, ale i Prusy, państwo krzyżackie czy biskupów warmińskich. – To bardzo bogate dziedzictwo kulturowe, szczególnie po II wojnie światowej, kiedy mamy przesiedleńców z Wileńszczyzny, Ukrainy, rodowitych Warmiaków, Mazurów, Niemców, Polaków, dlatego tradycje kulinarne są bardzo różne – wyjaśnia gość Trójki. 

Posłuchaj

8:10
Zupa tradycyjna, muszle św. Jakuba i lody czekoladowe. Czego jeszcze warto spróbować na Warmii i Mazurach? (Zapraszamy na weekend)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Do II wojny światowej tutejszą kuchnię określano jako wschodniopruską, ale obecnie mamy do czynienia raczej z kulinarnym miszmaszem. - Najczęściej kojarzony jest on z kuchnią polską, a regionalności wrzuca się do kuchni Warmii i Mazur; trzeba to oddzielić. Jest kuchnia ziemi warmińsko-mazurskiej, czyli to, co dzisiaj rzeczywiście jemy i co można uznać za tradycje różnych nacji, ludzi, którzy tu przybyli, i jest kuchnia tradycyjna Warmiaków i Mazurów. To dwie różne rzeczy – zaznacza prof. Izabela Lewandowska, historyk, twórczyni szlaku kulinarnego Warmii i Mazur.


Czytaj także:

Trójkowy Rajd Rowerowy

Trójkowy Rajd Rowerowy to pięcioetapowa, trwająca miesiąc, rowerowa wyprawa po Polsce. Dziennikarz sportowy Programu 3 Dariusz Urbanowicz w dniach 29 lipca – 26 sierpnia pokona 1250 km – przejedzie przez Solinę, Przemyśl, Rzeszów, Chełm, Białystok, Olsztyn i Gdańsk. Na mecie każdego z etapów zostanie uruchomione plenerowe studio Trójki, z którego od godz. 10.00 do 13.00 będzie nadawana na żywo piątkowa audycja "Zapraszamy na weekend". Relacji Dariusza Urbanowicza będziemy mogli wysłuchać także w popołudniowym paśmie "Zapraszamy do Trójki".

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzący: Piotr Firan
Autor rozmowy: Paweł Turski
Gość: 
prof. Izabela Lewandowska (historyk, twórczyni szlaku kulinarnego Warmii i Mazur)
Data emisji: 19.08.2022
Godzina emisji: 12.37

Polecane