Miasto nie za duże i nie za małe. Zwiedzamy Olsztyn!
2022-08-19, 09:08 | aktualizacja 2022-08-19, 14:08
Trójkowy Rajd Rowerowy przyjechał do stolicy Warmii i Mazur, czyli Olsztyna. Oprócz licznych jezior, które są wizytówką tych terenów, znajdziemy mu wiele ciekawych wydarzeń kulturalnych, sportowo-rekreacyjnych, lekcję historii, a przede wszystkim ciszę i spokój. – Jest to miasto na tyle duże, że wszystko w nim znajdziemy, a jednocześnie na tyle małe, że nie ma w nim kłopotów związanych z wielką aglomeracją – mówił w audycji "Zapraszamy na weekend" Artur Kiełbasiński, redaktor naczelny "Dziennika Bałtyckiego".
Trójkowy Rajd Rowerowy w Olsztynie. Co zwiedzić w stolicy Warmii i Mazur?
Olsztyn to liczące ponad 170 tys. mieszkańców miasto, stolica województwa warmińsko-mazurskiego, a jednocześnie meta czwartego etapu Trójkowego Rajdu Rowerowego, który 29 lipca rozpoczął dziennikarz sportowy Trójki Dariusz Urbanowicz.
Jako że jesteśmy w Olsztynie nowi, zapytaliśmy redaktora naczelnego "Dziennika Bałtyckiego" Artura Kiełbasińskiego o to, jaki kierunek zwiedzania powinniśmy obrać.
– Na terenie powiatu mamy bardzo dużo jezior, które są znakiem rozpoznawczym Warmii i Mazur. Jednak, jeżeli ktoś nie chce nad jezioro, zapraszam do zwiedzania Zamku Kapituły Warmińskiej czy bazyliki konkatedralnej św. Jakuba Apostoła – to bardzo ciekawe miejsca pokazujące bardzo ciekawą i złożoną historię Olsztyna, w której można się zatopić. Nie jest to może bardzo duży teren, ale ma on swój ciekawy klimat – zachęcał dziennikarz.
Olsztyn – zielono, spokojnie i w sam raz
À propos złożoności warmińsko-mazurskiej historii – w jaki sposób możemy rozróżnić, która część regionu należy do Warmii, a która do Mazur? – Jeżeli podróżując po tym regionie, widzimy przydrożne kapliczki, to jesteśmy na Warmii, a jeżeli kapliczek nie widać, znaczy to, że jesteśmy na Mazurach. Historia Warmii jest mocniej związana z katolicyzmem, a Mazur – z wiarą protestancką i luteranizmem. Warmia i Mazury są pełne takich ciekawostek – odpowiedział Artur Kiełbasiński.
Jak podkreślił gość Trójki, Olsztyn oraz Warmia i Mazury to świetne miejsce do życia. – Nie ma już takich barier komunikacyjnych, jakie były jeszcze dwie lub trzy dekady temu. Są też jeziora lasy, spokój. Jest to miasto na tyle duże, że wszystko w nim znajdziemy, a jednocześnie na tyle małe, że nie ma w nim kłopotów związanych z wielką aglomeracją. Zwłaszcza latem nie można się nudzić, bo władze miasta bardzo dbają o to, żeby zarówno ci, którzy tutaj mieszkają, jak ci, którzy przyjeżdżają, mieli zagospodarowany czas – mówił redaktor naczelny "Dziennika Bałtyckiego", zapraszając słuchaczy Trójki do wzięcia udziału w Olsztyńskich Koncertach Organowych, sierpniowym koncercie Kasi Nosowskiej oraz w zawodach UKIEL Olsztyn Półmaraton.
- Przedostatni odcinek Trójkowego Rajdu Rowerowego. Relacja z Olsztyna w audycji "Zapraszamy na weekend";
- Trójkowy Rajd Rowerowy w Białymstoku [POSŁUCHAJ];
- Polska coraz chętniej odwiedzana przez zagranicznych turystów.
Posłuchaj
Posłuchaj
Trójkowy Rajd Rowerowy to pięcioetapowa, trwająca miesiąc, rowerowa wyprawa po Polsce. Dziennikarz sportowy Programu 3 Dariusz Urbanowicz w dniach 29 lipca-26 sierpnia pokona 1250 km, przejeżdżając przez Solinę, Przemyśl, Rzeszów, Chełm, Białystok, Olsztyn i Gdańsk. Na mecie każdego z etapów zostanie uruchomione plenerowe studio Trójki, z którego od godz. 10.00 do 13.00 będzie nadawana na żywo piątkowa audycja "Zapraszamy na weekend". Relacji Dariusza Urbanowicza będziemy mogli wysłuchać także w popołudniowym paśmie "Zapraszamy do Trójki".
***
Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzący: Piotr Firan
Gość: Artur Kiełbasiński (redaktor naczelny "Dziennika Bałtyckiego")
Data emisji: 19.08.2022
Godziny emisji: 11.10