Śladami Kopernika w Olsztynie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Śladami Kopernika w Olsztynie
Zamek Kapituły Warmińskiej w OlsztynieFoto: shutterstock/Eryk Stawinski

– Zamek warowny w Olsztynie powstał w połowie XIV wieku, kapituła zbudowała go, wyznaczając mu rolę ośrodka administracyjnego w swoich dobrach. Administrator tych dóbr, czyli zarządca, sprawował władzę sądowniczą i skarbową. Najsłynniejszym administratorem zamku był Mikołaj Kopernik, który mieszkał tutaj w latach 1516–1521 – opowiada w Trójce Teresa Lewarska z Działu Edukacji Muzeum Warmii i Mazur.

W Olsztynie po Mikołaju Koperniku zostało wiele pamiątek.  To w komnatach Kopernikowskich stworzył on jedyną i niepowtarzalną rzecz, czyli tzw. tablicę astronomiczną. Powstała ona w 1517 roku. Służyła do przedstawiania pozornego ruchu Słońca w dniach bliskich równonocy wiosennej i jesiennej. Kopernik (...) prowadził tutaj swoje obserwacje co piąty dzień  od 25 stycznia do 20 kwietnia  i za pomocą zwierciadła odbijał promienie słoneczne, tworząc tzw. zajączki, które trafiały na tablicę  tłumaczy gość Trójki.

Signum temporis

 Linie na tablicy są już nieco zatarte, to znak czasów. Tablica przetrwała ponad 500 lat, możemy nadal na nią spoglądać, a litery, które dzisiaj pozostały, tworzą dawne słowo "równonoc", czyli equinoctium, które widniało na tablicy. Do dzisiaj widzimy tylko trzy litery: c, t oraz i  mówi Teresa Lewarska.


Posłuchaj

4:04
Teresa Lewarska o życiu i pracy Mikołaja Kopernika w Olsztynie (Zapraszamy na weekend)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Krużganek, w którym znajduje się tablica, robi bardzo duże wrażenie.  Zwiedzający, którzy tutaj przychodzą, czują potęgę zamku i piękno tego miejsca  podsumowuje rozmówczyni naszego reportera Pawła Turskiego.

Czytaj także:

Trójkowy Rajd Rowerowy

Trójkowy Rajd Rowerowy to pięcioetapowa, trwająca miesiąc, rowerowa wyprawa po Polsce. Dziennikarz sportowy Programu 3 Dariusz Urbanowicz w dniach 29 lipca – 26 sierpnia pokona 1250 km – przejedzie przez Solinę, Przemyśl, Rzeszów, Chełm, Białystok, Olsztyn i Gdańsk. Na mecie każdego z etapów zostanie uruchomione plenerowe studio Trójki, z którego od godz. 10.00 do 13.00 będzie nadawana na żywo piątkowa audycja "Zapraszamy na weekend". Relacji Dariusza Urbanowicza będziemy mogli wysłuchać także w popołudniowym paśmie "Zapraszamy do Trójki".

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzący: Piotr Firan
Data emisji: 19.08.2022
Godzina emisji: 11.44

Polecane