Od Wysokiej Bramy do ławeczki Mikołaja Kopernika. Olsztyński spacer po starówce

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Od Wysokiej Bramy do ławeczki Mikołaja Kopernika. Olsztyński spacer po starówce
Jeden z dwóch pomników Mikołaja Kopernika w OlsztynieFoto: shutterstock/Martyn Jandula

Wysoka Brama, historia kamienic Starego Miasta i zdobiących je sgraffitowych malunków oraz spacer śladami Mikołaja Kopernika – to tylko niektóre punkty wycieczki po Olsztynie, w którą w ramach "Trójkowego Rajdu Rowerowego" wyruszyliśmy wraz z Marianem Jurakiem z PTTK. 

Olsztyn. Pod Wysoką Bramą

Nasza Trójkowa wycieczka po Olsztynie, a dokładnie po tamtejszym Starym Mieście, nie udałaby się bez przewodnika. Został nim Marian Jurak, prezes Zarządu Oddziału Warmińsko-Mazurskiego PTTK. Oprowadzanie rozpoczął od XIV-wiecznej Wysokiej Bramy, jednego z najbardziej charakterystycznych obiektów w Olsztynie, który znalazł się już na niejednej pocztówce.

– To jedyna brama miejska, która ostała się do naszych czasów. Ostała się dlatego, że był tu areszt i więzienie, więc była potrzebna. Pozostałe bramy rozebrano i sprzedano na cegły setki lat temu – wyjaśnił Marian Jurak. – Sam początek Olsztyna to lata 30. XIV wieku. W 1353 roku uzyskał prawa miejskie. Wszystko skupiało się wokół Zamku Kapituły Warmińskiej. Był to czynnik miastotwórczy, potrzebny był gród do administrowania. Brama jest z późnego średniowiecza, z czasu kiedy to miasto dopiero się budowało – opowiadał.

Powojenne dzieje olsztyńskiej starówki

Nie da się nie zauważyć, że kamienice mijane podczas spaceru Starym Miastem, choć przypominają te stojące w Olsztynie przed wojną, są stylizowane na oryginalne. – Wątpię, żeby kamienice budowano z taką ilością okien – zauważył reporter Trójki Paweł Turski.

– Niestety, w 1945 roku przeżyliśmy obecność wojsk sowieckich. Wprawdzie Olsztyn został zajęty bez większych walk, ale obecność wojsk sowieckich spowodowała pożary. Sowieci fotografowali się na tle budynków, a następnie je palili. Tak się stało z niemal połową zabudowy miasta – mówił nasz przewodnik. – Odbudowa Starego Miasta w Olsztynie odbyła się 60 lat temu, w związku z czym myśl odbudowy jest dość charakterystyczna dla tamtych czasów – dodał.

Najczęściej czytane

Kopernik w Olsztynie

Na wielu tych odbudowanych obiektach możemy zobaczyć dekoracje sgraffitowe sprzed pół wieku, przedstawiające ważne dla historii Olsztyna osobistości jak m.in. biskup warmiński Jan Dantyszek, "książę poetów" Ignacy Krasicki, autor muzyki do "Roty" Feliks Nowowiejski oraz człowiek, który "wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię", czyli Mikołaj Kopernik.

Mikołaj Kopernik ma w Olsztynie dwa pomniki, oba znajdujące się w najbliższej okolicy Zamku Kapituły Warmińskiej. Nasz reporter Paweł Turski i Marian Jurak stanęli przed  jednym z nich, nazywanym "ławeczką Kopernika". – Nasz Kopernik jest bardzo przyjazny – można usiąść na jego kolanach, zrobić zdjęcie, potargać za nos – żartował nasz rozmówca. – Mikołaj Kopernik był w Olsztynie przez pięć lat  był tu administratorem dóbr Kapituły Warmińskiej. To w Olsztynie dokonał rzeczy, o której wszyscy powinniśmy pamiętać, a mianowicie dokonał ustalenia dokładnej daty równonocy wiosennej. Na zamku istnieje jedyne zachowane urządzenie astronomiczno-obserwacyjne, używane przez Mikołaja Kopernika, na dodatek częściowo wykonane jego ręką – opowiadał.

"


Posłuchaj

4:07
Zwiedzanie olsztyńskiego Starego Miasta z Marianem Jurakiem, cz. 1 (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Posłuchaj

4:23
Zwiedzanie olsztyńskiego Starego Miasta z Marianem Jurakiem, cz. 2 (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Posłuchaj

4:51
Zwiedzanie olsztyńskiego Starego Miasta z Marianem Jurakiem, cz. 3 (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Trójkowy Rajd Rowerowy

Trójkowy Rajd Rowerowy to pięcioetapowa, trwająca miesiąc rowerowa wyprawa po Polsce. Dziennikarz sportowy Programu 3 Dariusz Urbanowicz w dniach 29 lipca-26 sierpnia pokona 1250 km, przejeżdżając przez Solinę, Przemyśl, Rzeszów, Chełm, Białystok, Olsztyn i Gdańsk. Na mecie każdego z etapów zostanie uruchomione plenerowe studio Trójki, z którego od godz. 10.00 do 13.00 będzie nadawana na żywo piątkowa audycja "Zapraszamy na weekend". Relacji Dariusza Urbanowicza będziemy mogli wysłuchać także w popołudniowym paśmie "Zapraszamy do Trójki".

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzący: Piotr Firan
Autor materiałów reporterskich: Paweł Turski
Gość: Marian Jurak (prezes Zarządu Oddziału Warmińsko-Mazurskiego PTTK)
Data emisji: 19.08.2022
Godziny emisji: 10.41, 11.10, 11.19Polecane