Europejscy wizjonerzy
2011-01-21, 13:01 | aktualizacja 2011-01-21, 13:01
Dwadzieścia lat temu powstała Polska Fundacja im. Roberta Schumanna. Jej założyciele już wtedy, w gorącym okresie przemian ustrojowych, przewidywali, że kiedyś staniemy się członkiem wspólnoty europejskiej.
Posłuchaj
Robert Schuman, były minister spraw zagranicznych Francji, był inicjatorem pojednania francusko-niemieckiego i jednym z ojców założycieli Unii Europejskiej. Polska fundacja jego imienia powstała na początku lat 90. z inicjatywy dwóch osób: Tadeusza Mazowieckiego oraz Piotra Nowina-Konopki.
– Oni dwadzieścia lat temu mieli wizję, że Polska kiedyś będzie członkiem Unii Europejskiej. I tak się stało. To było bardzo dalekosiężne myślenie. W roku 1991 niewiele osób interesowało się tematami europejskimi – mówiłaprezes fundacji Anna Radwan
Fundacja co roku organizuje parady Schumanna, które są jej świętem i okazją do zamanifestowania poparcia na rzecz demokracji oraz przemian. – To nasz okręt flagowy, wydarzenie, dzięki któremu szersza opinia publiczna ma okazję zapoznać się z naszą organizacją – powiedział Radwan.
Obecnie organizacja w swojej działalności duży nacisk kładzie na edukację obywatelską wśród młodych ludzi. Poprzez sieć klubów europejskich próbuje aktywizować do działań lokalne społeczności. Współpracuje też z wieloma organizacjami polskimi i zagranicznymi.
W drugiej części audycji, Krzysztof Stępień, ekonomista mówił m.in. o przyszłości strefy euro. W ubiegłym roku, kraje tej strefy pożyczyły ponad 2 biliony euro. - W tym roku prawdopodobnie będzie to mniejsza suma, gdyż wszyscy oszczędzają i zaciskają pasa. Dużo ważniejsze jest pytanie, na jakich warunkach otrzymają one pożyczki i jak będą one oprocentowane – mówił Stępień.
Jak zauważył, obsługa długu sporo kosztuje, zwłaszcza Grecję, Irlandię i Portugalię, to zjawisko dotyka też Hiszpanię i Włochy.
- Rentowność obligacji wielu dojrzalszych krajów niż Polska jest wyższa niż w naszym kraju to pokazuje skalę problemu – mówił.
Aby wysłuchać rozmowy "Wreszcie przyszło otrzeźwienie" wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie „Posłuchaj” w ramce po prawej stronie.
(miro)