"Krzyk" Muncha – odpowiedź na egocentryzm naszych czasów

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Krzyk" Muncha – odpowiedź na egocentryzm naszych czasów
"Krzyk" to jeden z najbardziej rozpoznawalnych obrazów na świecieFoto: PAP/EPA/Katrine

Słynny "Krzyk" autorstwa norweskiego malarza Edvarda Muncha to dzieło wyjątkowe, a zobrazowane na nim uczucia strachu i przerażenia doskonale pasują do naszych czasów – uznali goście audycji "Trójka do trzeciej".

Niedoceniany i nierozumiany przez lata Edvard Munch był czołowym malarzem Norwegii. Był też pod wieloma względami artystą nowatorem, zwłaszcza w dziedzinie grafiki. Silny kontur, płynna secesyjna linia, zróżnicowany koloryt – to cechy obrazów Muncha, z których najsłynniejszy, zatytułowany "Krzyk", uznawany jest za jedno z czołowych dzieł sztuki nowoczesnej.

– To wyjątkowe dzieło z wielu powodów. Potocznie uważa się, że Munch jest jednym z twórców ekspresjonizmu, w związku z czym jego dzieła są ważne, a sugestywny "Krzyk" może stanowić nadrzędny przykład. Jednak to nie wyczerpuje całej istoty, powagi i doniosłości tego dzieła – stwierdził gość "Trójki do trzeciej", dyrektor galerii Zachęta Janusz Janowski.

Krzyk wielokrotny

Słynny motyw ukazany na obrazie "Krzyk" był eksploatowany przez Muncha wielokrotnie. Powstało kilka wersji tego dzieła, które "odnosi się do niebywale emocjonalnego doświadczenia i wyraża próbę artysty nadania materialnej formy emocjom, niebywałym, głębokim rozterkom, uczuciom strachu, poruszenia, przerażenia", jak mówiła na antenie Trójki dr Justyna Napiórkowska, historyk sztuki.

"Krzyk" stał się na tyle popularny, że przez jego pryzmat patrzy się na całą twórczość Muncha. – Niewątpliwie są to obrazy, które bardzo odpowiadają egocentrycznej naturze naszych czasów, sprzyjającej introspekcji, przyglądaniu się własnym emocjom – powiedziała rozmówczyni Aleksandra Ziemiańczyka.

Między 1892 a 1895 rokiem Edvard Munch namalował cztery obrazy pod tytułem "Krzyk". Trzy z nich trafiły do kolekcji norweskich muzeów, właścicielem czwartego był prywatny kolekcjoner Petter Olsen, który w 2012 roku wystawił dzieło na licytację w domu aukcyjnym Sotheby's. Obraz osiągnął rekordową cenę prawie 120 mln dolarów.

Posłuchaj

2:38
"Krzyk" Muncha – odpowiedź na egocentryzm naszych czasów (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

Zobacz też:


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Marta Piasecka
Goście: Janusz Janowski (dyrektor galerii Zachęta), dr Justyna Napiórkowska (historyk sztuki)
Data emisji: 10.08.2022
Godziny emisji: 14.21

kc

 

Polecane