Spór z UE wokół środków z KPO. Kaleta: KE dyskredytuje nasz kraj na arenie międzynarodowej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Polska jest bezprawnie szykanowana, jesteśmy pozbawieni należnych nam funduszy, ale co gorsze Komisja Europejska fałszywymi zarzutami wobec Polski dyskredytuje nasz kraj na arenie międzynarodowej – mówił w "Trójkowym komentarzu dnia" wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta. Odniósł się w ten sposób do działań UE w sprawie środków z polskiego Krajowego Planu Odbudowy.

Prezesa PiS Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla tygodnika "Sieci", pytany o relacje z UE, powiedział: "Wykazaliśmy maksimum dobrej woli, poszliśmy na kompromisy, ale widać, że nie o to tu chodzi". "Jeżeli wygramy, stosunki z Unią Europejską będziemy musieli ułożyć po nowemu. Nie może być tak – i nie będzie – że Unia wobec nas nie uznaje traktatów, porozumień, umów" – stwierdził prezes PiS.

W ostatnim czasie politycy Prawa i Sprawiedliwości zaostrzają kurs wobec Unii Europejskiej. Sprawa dotyczy wciąż niewypłaconych Polsce pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy.

– My swoje zobowiązania wobec Unii Europejskiej wypełniamy. Płacimy składkę, wdrażamy prawo unijne i jesteśmy w czołówce, jeśli chodzi o te elementy obowiązków, które na Polsce spoczywają. Oczekujemy, żeby zobowiązania, które są zaciągnięte przez UE wobec nas, były szanowane – mówił w Programie 3 Polskiego Radia wiceminister Sebastian Kaleta.

Dodał, że jest wiele instrumentów, którymi Polska może wpłynąć na Unię Europejską. Jak mówił polityk, paleta jest szeroka: to między innymi blokowanie decyzji, które wymagają w UE jednomyślności.

Polska jest bezprawnie szykanowana

– Solidarna Polska, Ministerstwo Sprawiedliwości od długiego czasu, co nie jest tajemnicą, przekonuje do zmiany strategii wobec Unii Europejskiej tak, żeby przestać się łudzić, że po drugiej stronie siedzi partner, który szanuje zasady – stwierdził gość Trójki.

– Faktem jest, że Polska jest bezprawnie szykanowana, jesteśmy pozbawieni należnych nam funduszy, ale co gorsze Komisja Europejska fałszywymi zarzutami wobec Polski dyskredytuje nasz kraj na arenie międzynarodowej – mówił wiceminister sprawiedliwości. Zaznaczył, że tutaj "prym wiodą Niemcy". 

– Chcą Polski takiej, która owszem rozwija się, ale nigdy nie dogania Niemiec, nigdy nie dogania Zachodu, ponieważ mamy być państwem satelickim w ramach Unii Europejskiej dla Niemiec. Karty przez Unię Europejską, przez Berlin zostały położone na stole i teraz łatwo jest pokazać Polakom, o co tak naprawdę chodzi w tej grze – podsumował.


Posłuchaj

10:17
Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta o sporze z UE wokół polskiego KPO (Trójkowy komentarz dnia)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójkowy komentarz dnia
ProwadziBartłomiej Graczak
Gość: Sebastian Kaleta (wiceminister sprawiedliwości)
Data emisji: 9.08.2022
Godzina emisji: 18.10

ASP

Polecane