Jak przygotować samochód przed wakacyjną podróżą?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak przygotować samochód przed wakacyjną podróżą?
Przygotowanie samochodu do podróży. O czym pamiętać?Foto: Shutterstock

Jak przygotować pojazd do wakacyjnej podróży? Jak powinna wyglądać prawidłowa eksploatacja samochodu? Na co musimy być przygotowani, co ze sobą zabrać i co sprawdzić?  - Praktyczne porady usłyszeć można było w audycji "Po drodze z Trójką". 

Aby zmniejszyć ryzyko zakończenia wycieczki na poboczu z włączonymi światłami awaryjnymi, powinniśmy zadbać odpowiednio wcześnie o kilka podstawowych spraw:

Ciśnienie opon: Załadowany po brzegi samochód i wysokie temperatury. Te dwa czynniki sprawiają, że powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na zapewnienie sobie dobrej przyczepności. Ponadto waga załadunku auta powinna przełożyć się na dostosowanie ciśnienia w oponach – nie mogą być ani zbyt miękkie, ani zbyt twarde. Jeżeli wybieramy się mocno zapakowanym samochodem lub jedziemy nim całą rodziną, upewnijmy się także, że nasze koła są odpowiednio dopompowane. W takim wypadku należy zwiększyć ich ciśnienie. 

Jakość ogumienia: Najgorętsze miesiące roku są też czasem obfitych upadów. Warto zadbać więc, by nasze opony nie były kompletnie "łyse". Dobrze dobrane, pomogą łatwiej zapanować nad pojazdem w przypadku gwałtownego hamowania i znacząco skrócą jego drogę. 

Oświetlenie: Obowiązkiem kierowców jest sprawdzić sprawność samochodu przed każdą jazdą. Upewnijmy się, że żadna z żarówek nie jest przepalona. To samo dotyczy świateł hamowania.

Widoczność: Dokładne wyczyszczenie lub wymiana wycieraczek pozwolą nam lepiej obserwować drogę i dostosować się do aktualnych warunków.

Poziom płynów: Oprócz regularnego sprawdzania ilości płynów w zbiorniczkach koniecznie powinniśmy zrobić to także przed wakacyjnym wyjazdem. Upewnijmy się, ze zarówno układ chłodzący, jak i hamulcowy są sprawne, oraz że nie brakuje nam oleju silnikowego i płynu do spryskiwaczy. 

Posłuchaj

1:35:54
"Po drodze z Trójką" 7 sierpnia 2022 roku
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Po drodze z Trójką
Prowadzi: Witold Lazar
Data emisji: 07.08.2022
Godzina emisji: 15.07,16.08

PR Kierowców

Polecane