Dość monopolu w energetyce
2011-01-18, 12:01 | aktualizacja 2011-01-18, 12:01
Przejęcie firmy Energa przez Polską Grupę Energetyczną doprowadziłoby do stworzenia monopolu na rynku energii elektrycznej. Zablokowanie tej fuzji to dobra decyzja.
Posłuchaj
Urząd antymonopolowy nie zgodził się na przejęcie przez Polską Grupą Energetyczną firmy Energa. Zdaniem Mariusza Ziomeckiego, dziennikarza ekonomicznego, z punktu wiedzenia konsumentów jest to dobra decyzja i prezes urzędu antymonopolowego nie mogła postąpić inaczej.
Przypomniał, że Polska Grupa Energetyczna kontroluje 25 procent detalicznego rynku energii elektrycznej, a Energa kolejne 15 procent. – Połączenie tych dwóch podmiotów tworzy coś w rodzaju trzystukilowej małpy w pokoju, która robi co chce i nikt jej nie kontroluje – powiedział.
Decyzja ta stawia w trudnej sytuacji ministra finansów, który liczył na dodatkowe wpływy do budżetu. Ziomecki zauważył, że tak naprawdę obie firmy są państwowe i przejęcie jednej z nich przez drugą nie byłoby prawdziwą prywatyzacją.
– Byłoby to stworzenie monopolu szkodliwego dla obywatel i odepchnięcie istotnego problemu, który ma rząd – stwierdził.
Przypomniał, że Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie jest przypadkowym urzędnikiem, ale wybitnym specjalistą w swojej dziedzinie. Ma tytuł doktora ekonomii, w urzędzie pracuje rok 1998, a od dwóch lat jest jego szefem. Sprawa połączenie obu firm była starannie analizowana i wszystko wskazywało na to, że miałoby to katastrofalne skutki dla rynku.
Ziomecki dodał, że duże podmioty gospodarcze mają tendencje do wykorzystywania swojej pozycji i krzywdzenia konsumentów. Stwierdził, ze jeżeli rząd postawi na swoim i dopuści do połączenia obu firm to za prąd będziemy płacili dużo więcej.
W drugiej części audycji w studiu gościł prof. Andrzej Kowalski, dyr. Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, który mówił o cenach żywności na świecie i w Polsce.
Aby wysłuchać rozmowy "Dość monopolu w energetyce" wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie „Posłuchaj” w ramce po prawej stronie.
Audycji "Bardzo ważny projekt" można słuchać od poniedziałku do czwartku o godzinie 18.45. Zapraszamy.
(miro)