Dwa plus wiele równa się szczęście

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dwa plus wiele równa się szczęście
Rodzina wielodzietnaFoto: Glow Images/East News

Znoszą uszczypliwe komentarze, większe niż przeciętnie troski materialne i biurokratyczne trudności. Codziennie muszą udowadniać, że posiadanie wielu dzieci to wybór, nie patologia.

Posłuchaj

Dwa plus wiele równa się szczęście
+
Dodaj do playlisty
+

Teresa przypuszczała, że nie może mieć dzieci, jej mąż Andrzej, skupiony na pracy naukowej, nie chciał. – Dowcip Pana Boga jest wyjątkowy w naszej sytuacji, bo po prostu nam te dzieci dał – opowiada Teresa. Troje dzieci urodziła przez cesarskie cięcie, kolejną trójkę w naturalny sposób.

Renata i jej mąż spodziewają się piątego dziecka, a w małżeństwie Marty są już 4 córki, jeden synek i drugi w drodze.

Z komentarzy, które słyszą na swój temat, starają się żartować. Przy drugim dziecku słyszały: "z jednym sobie nie dają rady, a już drugie w drodze", a jeśli był to chłopiec i dziewczynka - "no to masz już WSZYSTKIE dzieci".

– Przy trzecim się mówi "Jezus Maria! Społeczeństwo nie ma pieniędzy, żeby utrzymywać Wasze dzieci" – dodaje Teresa. A czwarte i kolejne to … patologia. - Nina, zanim poszła do szpitala przed czwartym porodem, udała się do fryzjera. Zarzekała się, że nikt nie będzie jej nazywał patologią – śmieją się koleżanki.

Zdarza się, że lekarze szukają siniaków na ciałach matek, a ojcom "życzliwi" doradzają jakie środki antykoncepcyjne są skuteczne. Choć mieszkają w Warszawie, nazywa się ich "ciemnogrodem".

Ale po latach ludzie przyznają im rację. - Ty masz w domu dzieci, a u nas to jedynak i na wnuka się nie zanosi – opowiada Andrzej, obecnie dziadek dziesięciorga wnucząt.

- Dzieci z rodzin wielodzietnych nie mają szans na dostanie się do przedszkola. Ich matki na jakąkolwiek emeryturę. Ale rodziny wychowujące jedynaka czy dwójkę, mają czego żałować – mówią bohaterowie reportażu Hanny Bogoryja Zakrzewskiej.

 

Czy zdaniem bohaterów reportażu Polska jest krajem pomagającym rodzinom wielodzietnym? Jaką rolę w planowaniu rodziny odgrywa religia?

Aby wysłuchać całej rozmowy "Dwa plus wiele równa się szczęście", wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj” w ramce po prawej stronie.

 

Reportaży można słuchać na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku o 18.15. Zapraszamy.

Naszych reportaży mogą Państwo również słuchać na stronie internetowej Studia Reportażu i Dokumentu.

Zapraszamy też na naszą stronę na Facebooku!

(asz)

Polecane