Przetańczone półwiecze: propozycja na lato. I na lata…

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Przetańczone półwiecze: propozycja na lato. I na lata…
DalidaFoto: PAP/DPA

W najnowszym programie, już 99.!, "Francuski łącznik" zaprasza do tańca. Miejsce dowolne: klub, dyskoteka, ulica, plaża, nawet taksówka lub kuchnia. Proszę się też nie wykręcać peselem, postaraliśmy się, by każda grupa wiekowa znalazła coś dla siebie. Nikt się nie zmęczy, gramy krótkie kawałki. Impreza będzie wyłącznie po francusku, bez żadnych wtrętów w innych językach, choć sporo będzie domieszek innej krwi.

Na początek śliczna, eteryczna blondyneczka, śpiewająca, jako się rzekło po francusku, chociaż Francuzką nie jest. Sylvie Vartan, bo o niej mowa, to Bułgarka ormiańskiego pochodzenia, a swój pierwszy przebój wyśpiewała w 1961 roku, mając zaledwie 17 lat. Natomiast "Francuski łącznik" proponuje o cztery lata późniejszą, równie przebojową kompozycję "La Plus Belle Pour Aller Danser".

Sylvie Vartan – La Plus Belle Pour Aller Danser/YouTube ingifrance


Kolejny wykonawca pochodzi aż z drugiej strony Atlantyku, z Kanady. Nazywał się Georges Thurston, ale znany był pod pseudonimem artystycznym Boule Noire. Swój pierwszy i zarazem największy przebój "Aimes-tu la vie comme moi?" wyśpiewał w 1976 roku, udowadniając zarazem, że w pełni zasłużył na przydomek "kanadyjskiego Stevie'go Wondera".

Boule Noire "Aimes-tu la vie comme moi?" (live officiel) | Archive INA/YouTube Ina Chansons


Zaledwie trzy lata później, w 1979 roku disco było w szczytowej fazie rozkwitu. A Dalida, francuska gwiazda piosenki urodzona w Egipcie i mająca włoskich rodziców, wyśpiewała jeden ze swoich największych przebojów "Laisse-moi dancer (Monday, tuesday)".

Dalida – Laisse-moi dancer (Monday, Tuesday)/YouTube Dalida Videos


Posłuchaj

50:24
"Francuski łącznik" zaprasza do tańca (Francuski łącznik/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Francuski Łącznik
Prowadzi: Monika Małkowska
Data emisji: 23.07.2022
Godzina emisji: 15.07

pr

Polecane