Basia Giewont – muzyka duszy, słoiki i oscypki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Basia Giewont – muzyka duszy, słoiki i oscypki
Basia GiewontFoto: Polskie Radio

O swojej muzycznej wędrówce, która ostatecznie doprowadziła ją z powrotem do góralskich korzeni, opowiedziała w tym wydaniu audycji Basia Giewont. Mieszkająca w Warszawie wokalistka rodem z Zakopanego była jednym z objawień ostatniego festiwalu w Opolu, na którym zdobyła nagrodę radiowej Trójki dla najciekawszego debiutanta.

Choć Basia Giewont zaśpiewała w Opolu na koncercie "Debiuty", jej muzyczna kariera trwa już od dobrych kilkunastu lat. 30-letnia wokalistka przeszła przez ten czas długą muzyczną drogę: od wykonywania góralskich przyśpiewek, przez udział w telewizyjnym show "The Voice od Poland", po występy w operze i musicalu. Próbowała swoich sił także w soulu i jazzie, współpracując m.in. z amerykańskim wokalistą i pianistą Stanem Breckenridgem. Jak stwierdziła w rozmowie z Mateuszem Krautwurstem, taka wszechstronność ma swoje minusy. – Czasem łatwiej umieć jedną rzecz i o nią dbać, aniżeli umieć wszystko naraz i szukać w tym siebie. Ja długo kopałam pod sobą doły, żeby znaleźć w końcu ten, w którym chciałabym sobie posiedzieć.

źródło: YouTube / Basia Giewont

"Dołem", w którym osiadła Basia, okazała się muzyka inspirowana góralskim folklorem, a więc sięgająca wprost do tradycji regionu, w którym się urodziła i wychowała. – Ktoś może powiedzieć: "śpiewałaś już, jak miałaś 12 lat, a teraz nagle wychodzisz z góralszczyzną, to po co robiłaś te wszystkie rzeczy po drodze?". Ja je robiłam, bo tak mi życie podyktowało. Ono mnie tak przeorało, żebym mogła dojść do tego momentu, w którym nie muszę nikomu udowadniać, że potrafię śpiewać, mogę po prostu zaśpiewać to, co mi w duszy gra. To jest piękny moment – wyznała bohaterka "Serdecznych dźwięków".

Piosenka, która przyniosła jej nagrodę Trójki w Opolu, nosi tytuł "Nie bede" i jest zaśpiewana gwarą. – Taki był mój zamysł, żeby powrócić do korzeni, żeby ten tekst był napisany czystą gwarą góralską – mówiła urodzona w Zakopanem wokalistka, która od lat mieszka w Warszawie. – Jestem oryginalną góralką ze słoikiem i oscypkiem – stwierdziła żartem Basia. Śpiewając po góralsku, artystka chce jednocześnie przybliżyć słuchaczom prawdziwe brzmienie tej gwary, która często bywa używana w karykaturalnej formie, na przykład w telewizyjnych reklamach. – Bywa to troszkę śmieszne i przerysowane, nam góralom niekoniecznie się to podoba.

Posłuchaj

49:55
Basia Giewont – muzyka duszy, słoiki i oscypki (Serdeczne dźwięki/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+
 

Dzięki "Serdecznym dźwiękom" można było poznać różne muzyczne oblicza Basi Giewont: od jej "góralskiego wcielenia", przez duety ze wspomnianym wcześniej Stanem Breckenridgem, a także Grzegorzem Turnauem i młodym wokalistą jazzowym Łukaszem Lipskim. W audycji zabrzmiała też słynna "Karuzela z Madonnami", którą główna bohaterka zaśpiewała z towarzyszeniem Orkiestry Wieniawa.

Lista utworów:

  1. Basia Giewont – "I tak"
  2. Basia Giewont – "Nie bede"
  3. Stan Breckenridge ft. Basia Giewont – "Loving You"
  4. Orkiestra Wieniawa i Basia Giewont – "Karuzela z Madonnami"
  5. Basia Giewont – "Młoda uroda"
  6. Basia Giewont & Łukasz Lipski – "Jesteśmy"
  7. Basia Giewont – "Stratosferyk"
  8. sskjegg – "Odżyję"
  9. Grzegorz Turnau ft. Basia Giewont – "Motyliada"
  10. Gabriels – "Blame"

Zobacz też:


***

Tytuł audycji: Serdeczne dźwięki
Prowadzi: Mateusz Krautwurst
Data emisji: 20.07.2022
Godzina emisji: 23.08

kc

Polecane