Basia Giewont z Nagrodą Trójki na opolskim festiwalu!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Basia Giewont z Nagrodą Trójki na opolskim festiwalu!
Basia Giewont została laureatką Nagrody Trójki na 59. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w OpoluFoto: Polskie Radio

Już po raz drugi w czasie największego muzycznego święta w Polsce Program 3 Polskiego Radia przyznał nagrodę dla najlepszego debiutanta. Na 59. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu otrzymała ją Basia Giewont. Kim jest laureatka Trójkowego wyróżnienia?

Basia Giewont pochodzi z Zakopanego. Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Krakowie. Na swoim koncie ma współpracę m.in. z Andrzejem Poniedzielskim, Grzegorzem Turnauem, Adamem Sztabą.

Poza śpiewaniem aktywnie zajmuje się aktorstwem - występuje w musicalach i operach (m.in. w warszawskich teatrach Rampa i Roma). Wzięła udział w programach "The Voice of Poland" i  "Szansa na sukces. Eurowizja 2020". Jedną z najważniejszych nagród, jakie do tej pory otrzymała, jest Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Edith Piaf. 


Nagrodę Trójki artystce wręczyli Luiza Kobeszko, zastępca Dyrektora Trójki i Marcin Wąsiewicz, dyrektor Redaktor Naczelny Programu 3 Polskiego Radia fot. Trójka Nagrodę Trójki wręczyli artystce Luiza Kobeszko, zastępca dyrektora Trójki, i Marcin Wąsiewicz, dyrektor redaktor naczelny Programu 3 Polskiego Radia, fot. Trójka

Podczas 59. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu Basia Giewont zaśpiewała piosenkę zatytułowaną "Nie bede". Jak czytamy w mediach społecznościowych artystki, "to początek wyjątkowego projektu wokalistki, która po latach twórczej pracy muzycznej wraca do korzeni. Zainspirowana górami, spacerami i ukochaną rodziną, zdecydowała się na połączenie muzyki folk z brzmieniem elektronicznym".  

Basia Giewont - Nie bede (Official Music Video)/Basia Giewont

Po odebraniu nagrody Basia Giewont przyznała, że festiwal w Opolu to jej spełnienie marzeń, a nagroda otrzymana od Programu 3 Polskiego Radia jest dla niej ważna. – Bardzo się z niej cieszę – podkreśliła artystka. 

"Bycie wyróżnionym przez radio to coś ważnego". Basia Gąsienica-Giewont z Nagrodą Trójki!/Polskie Radio

W koncercie "Debiuty" wzięło udział jeszcze dziewięcioro innych wykonawców: Kaja Gniecioszek ("Głowa do góry"), Marie ("Babyhands"), Magdalena Meg Krzemień ("Od dzisiaj"), Weronika Szymańska ("Pióra"), Anna Hnatowicz ("Naucz mnie żyć od nowa"), Amelia Dubanowska ("Ortygia"), Franciszek Barnowski ("Dom"), Wiktor Kowalski ("Co dnia") oraz grupa SSKJEGG z utworem "Odżyję". 

Nagroda Programu Trzeciego Polskiego Radia dla najlepszego debiutu Foto: Polskie RadioNagroda Programu 3 Polskiego Radia dla najlepszego debiutu, fot.: Polskie Radio

Pierwsza Nagroda Trójki dla najciekawszego debiutanta – sukces Bartka Deryły

Pierwszym laureatem Nagrody Trójki dla najbardziej obiecującego debiutanta został przed rokiem Bartek Deryło. Wokalista, autor tekstów, kompozytor i multiinstrumentalista zaśpiewał podczas 58. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu swój autorski utwór, zatytułowany "Burza". – Festiwal w Opolu od dziecka kreował w moim życiu wizję, do której chciałem dążyć – mówił przed rokiem laureat w rozmowie z Trójkową reporterką Moniką Suszek

– Czuję się bardzo wyróżniony i czuję dumę, że to właśnie mnie przypada ta nagroda – przyznał artysta w 2021 roku. – Emocje zawsze są moim priorytetem i tak naprawdę to od nich wszystko się zaczyna: to, że występuję na scenie, piszę i komponuję. Wszystko kręci się wokół emocji i muzyki, która jest dla mnie gigantyczną wartością – mówił. 

Nagroda Trójki, Nagroda Jedynki

Program 1 Polskiego Radia – który podobnie jak radiowa Trójka jest patronem medialnym opolskiego festiwalu – szczególnie mocno angażował się w sobotni w koncert "Premiery". W ramach tego koncertu radiowa Jedynka przyznała swoją nagrodę. Jej laureatem został Filip Lato

Od lewej: Marcin Kusy (dyrektor Redaktor Naczelny Programu 1 Polskiego Radia, Filip Lato (laureat Nagrody Jedynki), Agata Konarska (dziennikarka TVP), Basia Giewont (laureatka Nagrody Trójki), Luiza Kobeszko (zastępca Dyrektora Trójki), Marcin Wąsiewicz (dyrektor Redaktor Naczelny Programu 3 Polskiego Radia ) fot. Trójka Od lewej: Marcin Kusy (dyrektor redaktor naczelny Programu 1 Polskiego Radia, Filip Lato (laureat Nagrody Jedynki), Agata Konarska (dziennikarka TVP), Basia Giewont (laureatka Nagrody Trójki), Luiza Kobeszko (zastępca dyrektora Trójki), Marcin Wąsiewicz (dyrektor redaktor naczelny Programu 3 Polskiego Radia), fot. Trójka

Trójka na 59. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu

W dniach od 17 do 20 czerwca 2022 roku zapraszamy na największą scenę muzyczną w Polsce, czyli 59. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu. To cztery dni wyśmienitej zabawy, jubileusze, ulubieni artyści, dobrze znane i nowe przeboje, przegląd sceny alternatywnej. Program 3 Polskiego Radia jest na miejscu – z Opola Trójka nadaje relacje i specjalne wydania popularnych audycji.

Jak święto polskiej piosenki spędzamy w Trójce? Relacje z 59. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu usłyszeliśmy w piątkowej audycji "Zapraszamy na weekend" (godz. 10.05 - 13.00), którą poprowadził Piotr Firan. Tego samego dnia wieczorem na antenie wybrzmiało specjalne, festiwalowe wydanie audycji "Lista przebojów Trójki" (godz. 19.05 - 22.00). Za mikrofonami w plenerowym Trójkowym studiu usiedli wówczas Łukasz Ciechański i Tomasz Miara. W sobotę, czyli w drugi dzień festiwalu, z Opola nadawaliśmy audycje "Lista przebojów Trójki po godzinach" (godz. 10.05 - 12.00) i "Departament rytmu" (godz. 19.05 - 24.00).


. .

Polecane