Nowoczesny cyrk. Sztuka ludyczna z drugim dnem - Carnaval Sztukmistrzów

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nowoczesny cyrk. Sztuka ludyczna z drugim dnem - Carnaval Sztukmistrzów
Carnaval Sztukmistrzów Urban Highline Festival w Lublinie 2021Foto: PAP/Wojtek Jargiło

Nowy rodzaj cyrku, który nie tylko bawi, ale także w zaskakujący sposób opowiada ciekawe historie, będzie można oglądać podczas festiwalu Carnaval Sztukmistrzów, który odbywa się w Lublinie od 28 do 31 lipca. Jak zwykle, znaczna część wydarzeń będzie się rozgrywać pod gołym niebem, na ulicach miasta.

Znany na całym świecie, odbywający się w Lublinie od 2008 roku Carnaval Sztukmistrzów zrodził się z fascynacji sztuką cyrkową kilku pasjonatów. W czasie kilkudniowej imprezy do miasta zjeżdżają artyści uliczni i mistrzowie sztuki cyrkowej z całego świata, aby prezentować zapierające dech w piersiach spektakle i pokazy. Na ulicach można spotkać połykaczy mieczy, akrobatów czy rozśmieszających do łez komediantów. – To jest sztuka ludyczna, niestawiająca granic, przeznaczona dla wszystkich i działająca na kilku poziomach – mówiła w Trójce Iwona Kornet, koordynatorka festiwalu. – Dziecko będzie się przy tym śmiało i dobrze bawiło, a teatrolog odnajdzie w tych spektaklach coś więcej.

Ludzie jak konie i kruki

Carnaval Sztukmistrzów prezentuje dokonania tzw. nowego cyrku, który chce nie tylko bawić, ale też opowiadać historie, nie bojąc się przy tym poruszania trudnych tematów w niekonwencjonalny sposób. – Ludzie obyci kulturalnie mają czasem poczucie, że już chyba wszystko widzieli w teatrze czy w kinie – zauważyła rozmówczyni Redbada Klynstry-Komarnickiego. Tymczasem nowy cyrk bywa odkrywczy i zdumiewający.

Iwona Kornet za przykład podała spektakl obejrzany przez nią na biennale cyrkowym w Marsylii. Główne role "grały" w nim konie oraz kruk, którym towarzyszyła grupa tancerzy, akrobatów i muzyków. – Tak pięknie skomponowane przedstawienie, z tak wielkim szacunkiem dla zwierząt i przyrody, robi ogromne wrażenie i wprawia w zdumienie, ponieważ ci artyści starają się być jak zwierzęta, oddać ich mądrość i płynność ich ruchów.  

Spodziewane niespodzianki

Dwa lata obostrzeń związanych z pandemią mocno dały się we znaki całej branży rozrywkowej. Dlatego w tym roku w programie Carnavalu Sztukmistrzów nie będzie wielu widowiskowych i kosztownych spektakli pod dachem. – Ale nie składamy broni, robimy, co możemy, i to, co mamy do zaproponowania na ulicy, jest równie widowiskowe i ciekawe – zapewniała koordynatorka festiwalu.

Iwona Kornet jest przekonana, że nuda nie grozi uczestnikom tej imprezy. – W 2017 roku robiliśmy duże badania publiczności naszego festiwalu. Co bardzo ciekawe, wyszło na to, że ludzie spodziewają się po nim niespodziewanego.


Posłuchaj

52:12
Carnaval Sztukmistrzów w Lublinie. Sztuka ludyczna z drugim dnem (Trzy gramy Redbada/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Zobacz także:

***

Tytuł audycji: Trzy gramy Redbada
Prowadzi: Redbad Klynstra-Komarnicki
Gość: Iwona Kornet (koordynatorka festiwalu Carnaval Sztukmistrzów)
Data emisji: 16.07.2022
Godzina emisji: 12.05

kc

Polecane