Nowoczesny cyrk. Sztuka ludyczna z drugim dnem - Carnaval Sztukmistrzów
2022-07-16, 13:07 | aktualizacja 2022-07-18, 19:07
Nowy rodzaj cyrku, który nie tylko bawi, ale także w zaskakujący sposób opowiada ciekawe historie, będzie można oglądać podczas festiwalu Carnaval Sztukmistrzów, który odbywa się w Lublinie od 28 do 31 lipca. Jak zwykle, znaczna część wydarzeń będzie się rozgrywać pod gołym niebem, na ulicach miasta.
Znany na całym świecie, odbywający się w Lublinie od 2008 roku Carnaval Sztukmistrzów zrodził się z fascynacji sztuką cyrkową kilku pasjonatów. W czasie kilkudniowej imprezy do miasta zjeżdżają artyści uliczni i mistrzowie sztuki cyrkowej z całego świata, aby prezentować zapierające dech w piersiach spektakle i pokazy. Na ulicach można spotkać połykaczy mieczy, akrobatów czy rozśmieszających do łez komediantów. – To jest sztuka ludyczna, niestawiająca granic, przeznaczona dla wszystkich i działająca na kilku poziomach – mówiła w Trójce Iwona Kornet, koordynatorka festiwalu. – Dziecko będzie się przy tym śmiało i dobrze bawiło, a teatrolog odnajdzie w tych spektaklach coś więcej.
Ludzie jak konie i kruki
Carnaval Sztukmistrzów prezentuje dokonania tzw. nowego cyrku, który chce nie tylko bawić, ale też opowiadać historie, nie bojąc się przy tym poruszania trudnych tematów w niekonwencjonalny sposób. – Ludzie obyci kulturalnie mają czasem poczucie, że już chyba wszystko widzieli w teatrze czy w kinie – zauważyła rozmówczyni Redbada Klynstry-Komarnickiego. Tymczasem nowy cyrk bywa odkrywczy i zdumiewający.
Iwona Kornet za przykład podała spektakl obejrzany przez nią na biennale cyrkowym w Marsylii. Główne role "grały" w nim konie oraz kruk, którym towarzyszyła grupa tancerzy, akrobatów i muzyków. – Tak pięknie skomponowane przedstawienie, z tak wielkim szacunkiem dla zwierząt i przyrody, robi ogromne wrażenie i wprawia w zdumienie, ponieważ ci artyści starają się być jak zwierzęta, oddać ich mądrość i płynność ich ruchów.
Spodziewane niespodzianki
Dwa lata obostrzeń związanych z pandemią mocno dały się we znaki całej branży rozrywkowej. Dlatego w tym roku w programie Carnavalu Sztukmistrzów nie będzie wielu widowiskowych i kosztownych spektakli pod dachem. – Ale nie składamy broni, robimy, co możemy, i to, co mamy do zaproponowania na ulicy, jest równie widowiskowe i ciekawe – zapewniała koordynatorka festiwalu.
Iwona Kornet jest przekonana, że nuda nie grozi uczestnikom tej imprezy. – W 2017 roku robiliśmy duże badania publiczności naszego festiwalu. Co bardzo ciekawe, wyszło na to, że ludzie spodziewają się po nim niespodziewanego.
Posłuchaj
Zobacz także:
- Rozrywka, ale też intelektualna przyjemność. Nowe oblicze cyrku
- Gdy szpital zamienia się w cyrkową arenę. Czerwone Noski dają dzieciom siłę
- "Wschód Kultury 2022". Artystyczny dialog w gronie krajów naszego regionu
***
Tytuł audycji: Trzy gramy Redbada
Prowadzi: Redbad Klynstra-Komarnicki
Gość: Iwona Kornet (koordynatorka festiwalu Carnaval Sztukmistrzów)
Data emisji: 16.07.2022
Godzina emisji: 12.05
kc