Tajemnicza Skandynawia na fotografiach Agaty Mayer. Wystawa "My Nordic Noir"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Tajemnicza Skandynawia na fotografiach Agaty Mayer. Wystawa "My Nordic Noir"
Wystawa fotografii "My Nordic Noir" Agaty Mayer prezentowana jest w kinie Bajka w Darłowie, gdzie w dniach 13-17 lipca odbywa się 22. Festiwal Filmów Skandynawskich (zdjęcie ilustracyjne)Foto: shutterstock.com

"My Nordic Noir" – pod takim filmowym tytułem można oglądać wystawę fotografii Agaty Mayer w ramach 22. Festiwalu Filmów Skandynawskich w Darłowie, który odbywa się od 13 do 17 lipca. – Nordic Noir to skandynawski nurt powieści, filmów i seriali kryminalnych, a "My Nordic Noir" to kolekcja fotografii, czyli moje spojrzenie na to zjawisko, na ten nurt, na ten ponadczasowy i międzynarodowy fenomen – powiedziała w "Trójkowo, filmowo" autorka wystawy.

"My Nordic Noir" – fotograficzne spojrzenie na naturę i kinematografię Skandynawii

Skąpane w czerwieni fragment dłoni i jedno oko przeszywające wzrokiem, częściowo przysłonięte papierosowym dymem – taki i inne widoki czekają uczestników wystawy fotografii "My Nordic Noir" autorstwa Agaty Mayer. Prace artystki prezentowane są w kinie Bajka w Darłowie, gdzie w dniach 13-17 lipca odbywa się 22. Festiwal Filmów Skandynawskich.

 Nordic Noir to skandynawski nurt powieści, filmów i seriali kryminalnych, a "My Nordic Noir" to kolekcja fotografii, czyli moje spojrzenie na to zjawisko, na ten nurt, na ten ponadczasowy i międzynarodowy fenomen –  wyjaśniła "Trójkowo, filmowo" Agata Mayer. 

Najczęściej czytane

Uchwycić melancholię Północy

Oglądając fotografie artystki, na pierwszy rzut oka widać, że czerpie ona z kina skandynawskiego, którego znakiem charakterystycznym jest specyficzny klimat i, przede wszystkim, oryginalne światło.

 Te fotografie wyróżnia kontrastowa natura  mroczna, pełna tajemnic i ponurej intrygi, która może przywodzić na myśl staroskandynawskie sagi. To światło idealnie wpisuje się w melancholię Północy i w romantyzm narodowy. Jest określane pararelą światła duszy. Jest charakterystyczne dla nocy polarnych, dla mglistych lasów czy dla wyrastających pośród kniej jezior – opisywała autorka fotografii, jako inspiracje podając nie tylko skandynawską naturę, ale także powieści Henninga Mankella oraz filmy takich  twórców jak Lars von Trier czy Ingmar Bergman.

Co w skandynawskim kinie piszczy?

Agata Mayer podróżuje między trzema miastami – Warszawą, rodzinną Łodzią oraz Sztokholmem, gdzie często bywa na planach filmowych, a więc wie, na jakie filmowe i serialowe nowości aktualnie czekają Skandynawowie. – Miesiąc, może dwa temu pojawił się serial, który absolutnie wpisuje się w klimat nordyckiego noiru. To "Serce w mroku" (tyt. oryg. Mörkt hjärta – przyp. red.). Jest to film oparty na faktach i na śledztwie dziennikarskim, gdzie główną rolę odgrywa młody, niezwykle skromny prywatnie, aktor Gustav Lindh. Mogą państwo zobaczyć go na dużym ekranie w filmie "Wiking" u boku Alexandra Skarsgårda, Nicole Kidman, Willema Defoe czy Björk.

Wśród reżyserów, którym szczególnie kibicuje Agata Mayer, wymieniła ona Roara Uthauga ("Fala", "Tomb Raider") oraz znanego polskim widzom z "Na rauszu" Thomasa Vinterberga.  Uwielbiam obserwować, jak zachowują się w Hollywood i jak wygląda ich kariera na arenie międzynarodowej – powiedziała rozmówczyni Ryszarda Jaźwińskiego. – Również bardzo mocno kibicuję aktorom, m.in. Joelowi Kinnamanowi, którego możecie państwo kojarzyć z filmu "Szybki cash", Alexandrowi Skarsgårdowi czy Kristoferowi Hivju z "Gry o tron". Ostatnio mocno kibicuję  Rebecce Ferguson, którą mogliśmy zobaczyć w "Diunie". Myślę, że kolejne lata już są dla nich zarezerwowane w tym filmowym świecie.


Posłuchaj

6:29
Wystawa "My Nordic Noir" na 22. Festiwalu Filmów Skandynawskich w Darłowie. Agata Mayer gościem Trójki, cz. 1 (Trójkowo, filmowo)
+
Dodaj do playlisty
+

Posłuchaj

9:49
Wystawa "My Nordic Noir" na 22. Festiwalu Filmów Skandynawskich w Darłowie. Agata Mayer gościem Trójki, cz. 2 (Trójkowo, filmowo)
+
Dodaj do playlisty
+

  

Mörkt hjärta (2022) - Officiell trailer/MovieZine

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Gość: Agata Mayer (autorka wystawy fotografii "My Nordic Noir")
Data emisji: 15.07.2022
Godziny emisji: 13.33, 13.44

mat. promocyjne/kr

Polecane