Festiwal Filmów Skandynawskich. Co ma wspólnego Darłowo ze skandynawskim królem?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Festiwal Filmów Skandynawskich. Co ma wspólnego Darłowo ze skandynawskim królem?
Zamek Książąt Pomorskich w DarłowieFoto: PAP/Barbara Ostrowska

Kino Bajka w Darłowie to główne miejsce pokazów filmowych oraz wydarzeń towarzyszących 22. Festiwalu Filmów Skandynawskich, który trwa w tym roku od 13 do 17 lipca. Darłowo nie jest miejscem przypadkowym – to tu wieki temu urodził się król Danii, Szwecji i Norwegii Eryk Pomorski, który splótł średniowieczną historię Polski ze Skandynawią i którego losy uczestnicy Festiwalu będą mogli śledzić podczas seansu filmu Charlotte Sieling "Margrete: Queen of the North" (ang. "Małgorzata: królowa Północy").

22. Festiwal Filmów Skandynawskich. Skandynawski król w Darłowie

Tym razem Ryszard Jaźwiński nadawał nie z Trójkowego studia przy Myśliwieckiej, a z Kina Bajka w Darłowie, gdzie w dniach 13 do 17 lipca trwa 22. Festiwal Filmów Skandynawskich. Jednym z najważniejszych festiwalowych wydarzeń jest spotkanie z gościem honorowym wydarzenia, czyli Ambasadorem Królestwa Danii w Polsce Ole Tofta oraz projekcja filmu "Margrete: Queen of the North" (ang. "Małgorzata: królowa Północy") w reżyserii Charlotte Sieling, opowiadający o rządach królowej Małgorzaty oraz jej adoptowanego syna Eryka Pomorskiego.

Eryk Pomorski (ur. przed 11 czerwca 1382 w Darłowie, zm. przed 16 czerwca 1459 w Darłowie) to książę pomorski z dynastii Gryfitów. W latach 1389–1442 był królem Szwecji, w latach 1396–1439 królem Danii, a w latach 1396 –1434/1435–1439 królem Szwecji. – Eryk Pomorski jak najbardziej jest niezwykłą postacią i to związaną nie tylko z całą Skandynawią, ale oczywiście z naszym darłowskim zamkiem. Los sprawił, że urodził się właśnie w murach naszego gotyckiego obiektu – zaskakuje Karol Matusiak, dyrektor Zamku Książąt Pomorskich Muzeum w Darłowie. 

Czytaj także:

Bogusław, który stał się Erykiem i historia Zamku Książąt Pomorskich

Eryk Pomorski miał zaledwie 7 lat, gdy, według często kultywowanego średniowiecznego zwyczaju, został adoptowany przez królową Małgorzatę. – Na chrzcie nadano mu imię Bogusław, natomiast to imię było niezrozumiałe dla Skandynawów i brzmiało przede wszystkim obco, więc mądra Małgorzata postanowiła zmienić mu imię na bardziej skandynawskie – mówi gość Ryszarda Jaźwińskiego.

Oprócz osoby Eryka Pomorskiego polską i skandynawską historię łączy zbudowany w 1352 roku Zamek Książąt Pomorskich, w którym Eryk spędził ostatnie 10 lat swoich rządów i w którym zmarł. – To jedyny w Polsce nadmorski zamek gotycki – podkreśla dyrektor obiektu. – Eryk, kiedy był dzieckiem, dokładnie zdawał sobie sprawę z tego, że obiekt ten był dobrze zbudowany militarnie i obronnie. Wzorce budowy naszego zamku wykorzystał w rozbudowie Królestwa Danii. W Helsingør jest piękny pałac, który został wybudowany właśnie przez Eryka Pomorskiego, który wzorował się na zamku w Darłowie – opowiada.

– Nasz zamek należy zobaczyć, chociażby ze względu architekturę i zbiory. Został on praktycznie niezniszczony podczas działań wojennych, więc jest oryginalnym obiektem. Samo chodzenie po komnatach, odczuwanie tego dawnego klimatu to już jest wydarzenie samo w sobie. Nasze muzeum ma 90 lat, więc zbiorów jest tyle, że każdego coś zainteresuje. To nasza główna misja – przedstawiać dziedzictwo kulturowe Pomorza – podsumowuje Karol Matusiak.

22. Festiwal Filmów Skandynawskich – co w programie?

Oprócz filmu historycznego "Margrete: Queen of the North" w programie festiwalu znalazły się również m.in. tak głośne skandynawskie filmy z ostatniego sezonu jak "Przeżyć" Jonasa Pohera Rasmussena, "O nieskończoności" Roya Anderssona, czy "Najgorszy człowiek na świecie" Joachima Triera. Nie zabraknie filmów gatunkowych (kryminał "Jeźdźcy sprawiedliwości" Andersa Thomasa Jensena), dokumentów muzycznych ("A-ha – The Movie") oraz propozycji dla młodszych widzów ("Lato Muminków"). Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa fotografii Agaty Mayer "My Nordic Noir" inspirowana skandynawskim kinem.


Posłuchaj

2:15
Ryszard Jaźwiński z 22. Festiwalu Filmów Skandynawskich w Darłowie. Historia króla Eryka Pomorskiego i Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie, cz. 1 (Trójkowo, filmowo)
+
Dodaj do playlisty
+

Posłuchaj

5:47
Ryszard Jaźwiński z 22. Festiwalu Filmów Skandynawskich w Darłowie. Historia króla Eryka Pomorskiego i Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie, cz. 2 (Trójkowo, filmowo)
+
Dodaj do playlisty
+

 


MARGRETE QUEEN OF THE NORTH Trailer (2021) Trine Dyrholm, Drama Movie


***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Gość: Karol Matusiak (dyrektor Zamku Książąt Pomorskich Muzeum w Darłowie)
Data emisji: 15.07.2022
Godziny emisji: 13.18, 13.23

mat. promocyjne/kr

Polecane