Złota era szachów. Reportaż Jakuba Tarki [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Złota era szachów. Reportaż Jakuba Tarki [POSŁUCHAJ]
Olimpiada szachowa o Puchar Hamiltona-Russela w Hamburgu w 1930 roku. Polscy szachiści: od lewej Dawid Przepiórka i Akiba Rubinstein podczas intensywnej gryFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Dwudziestolecie międzywojenne nazywane jest złotą erą w historii polskich szachów, które stały się niemal naszym narodowym sportem. Wszystko za sprawą ogromnych sukcesów polskich drużyn, w skład których wchodzili w większości wybitni zawodnicy żydowskiego pochodzenia, jak choćby arcymistrzowie: Akiba Rubinstein, Ksawery Tartakower, Dawid Przepiórka i wielu innych.

Dwudziestolecie międzywojenne – złota era polskich szachów

Popularności szachom przysparzał także wieloletni protektorat Józefa Piłsudskiego. Marszałek, który sam był zapalonym graczem, fundował wysokie nagrody dla zwycięzców. Dzięki niemu również (a także wielu innym politykom) gra w szachy zyskała w Polsce wymiar niemal narodowy.

– Dwudziestolecie międzywojenne to złota era polskich szachów, od tego momentu niepowtarzalna. Po drugiej wojnie światowej i po tym, jak jeden i drugi agresor dopuścili się zbrodni na masową skalę, polskie szachy utraciły większość wybitnych zawodników. Powojenne szachy niestety nie potrafiły odrodzić się w takiej skali, w jakiej rozwijały się w dwudziestoleciu międzywojennym – opowiadał historyk i szachista prof. Tadeusz Wolsza.

Najczęściej czytane

Lockdown i "Gambit królowej", czyli powrót mody na grę szachy

Dzisiaj królewska gra znów zyskuje na popularności. Niewątpliwie wpływ na to miały lockdown, który skłonił nas do odkurzenia zestawów szachowych zalegających w naszych szafach, oraz serial "Gambit królowej" z 2020 roku, opowiadający historię Beth Harmon – dziewczyny wychowywanej w sierocińcu, która odkrywa swój wielki talent szachowy. Tymczasem polscy zawodnicy, w tym Jan Krzysztof Duda, świętują kolejne zwycięstwa. Czy przed nami renesans polskich szachów?

– Można mówić o renesansie szachów, a to za sprawą młodych polskich zawodników, którzy powoli nawiązują do tradycji Akiby Rubinsteina, Ksawerego Tartakowera, Paulina Frydmana, Mojżesza Łowckiego, Mieczysława Najdorfa, czyli mistrzów z dwudziestolecia międzywojennego – wymieniał jeden z bohaterów reportażu.

Jan-Krzysztof Duda i Viswanathan Anand z Indii podczas turnieju Grand Chess Tour Superbet Rapid & Blitz Poland 2022 w Warszawie Foto: PAP/Piotr Nowak Jan Krzysztof Duda i Viswanathan Anand z Indii podczas turnieju Grand Chess Tour Superbet Rapid & Blitz Poland 2022 w Warszawie, fot.: PAP/Piotr Nowak

Szachowy turniej kandydatów w Madrycie – triumf Niepomniaszczego, siódma lokata Dudy

Podczas zakończonego 4 lipca szachowego turnieju kandydatów w Madrycie Jan Niepomniaszczij (FIDE) pewnie triumfował, gromadząc 9,5 pkt z 14 partii. W ostatniej rundzie z niepokonanym liderem zremisował Jan Krzysztof Duda, który z dorobkiem 5,5 pkt ukończył rywalizację na siódmym miejscu.

Zwycięzca turnieju, rozgrywanego w Palacio de Santona w stolicy Hiszpanii, ma być przeciwnikiem Magnusa Carlsena w przyszłorocznym meczu o mistrzostwo świata. Niepomniaszczij, jako triumfator poprzedniego turnieju kandydatów, był rywalem Norwega już w ostatnim spotkaniu o tytuł.

Pojedynek debiutującego w rywalizacji kandydatów 24-letniego arcymistrza z Wieliczki, klasyfikowanego na 15. miejscu w rankingu FIDE, z siedem lat starszym, siódmym na światowej liście Niepomniaszczim potoczył się w wariancie partii rosyjskiej i zakończył po 48 posunięciach.

Wcześniej obydwaj rywalizowali osiem razy w szachach klasycznych. Rosjanin wygrał trzy partie (w tym w szóstej rundzie, która okazała się pierwszą przegraną Polaka w Madrycie), Duda jedną, a cztery zakończyły się remisem.

Posłuchaj

33:43
"Złote czasy" – reportaż Jakuba Tarki (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

„Królewska gra uwagi, wyobraźni i rozumu – szachy w polskiej historii i nauce”/Instytut De Republica

***

Tytuł reportażu: "Złote czasy"
Autor reportażu: Jakub Tarka
Data edycji: 
13.07.2022
Godzina edycji: 
22.14

IAR/kr


Polecane