Wojciech Bonowicz i 24 mikroopowiadania na trudne czasy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wojciech Bonowicz i 24 mikroopowiadania na trudne czasy
Wojciech BonowiczFoto: Darek Delmanowicz/PAP

- U spodu moich opowieści jest pragnienie, żebyśmy zaczęli przyglądać się sobie i światu uważniej, widzieli go w detalach, wiedzieli, że nasze decyzje, które wydają nam się niewinne, mogą prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji - mówił Wojciech Bonowicz o swoim zbiorze opowiadań "Historie na każdą godzinę".

"Historie na każdą godzinę" to tytuł najnowszej książki Wojciecha Bonowicza, na którą składają się 24 zaskakujące, mądre i pełne znaczeń mikroopowiadania.

Czasy kryzysu

To opowieści o prawdziwych wydarzeniach. Zawierają wątki autobiograficzne, historie zasłyszane i zaobserwowane, w których czytelnik odnajduje siebie.

- Mnie się wydaje, że jest w tej chwili taki moment w kulturze w ogóle, a w Polsce w szczególności, gdy wszyscy wspólnie musimy zastanowić się nad naszym stylem życia, dokąd on właściwie prowadzi - zaznaczył Wojciech Bonowicz. - Jest kryzys ekonomiczny, wojna za granicą, uchodźcy wojenni w naszym kraju, jest bardzo dużo wyzwań - wyliczał.

Zmiana w myśleniu o człowieku

Pisarz stwierdził, że obecne, trudne czasy wymagają od nas zmiany w myśleniu na temat człowieka i jego miejsca w świecie.

- Trochę szamoczemy się między językiem ekonomii, językiem polityki i kilkoma jeszcze innymi językami, ale w gruncie rzeczy to wyzwanie jest głębsze. To wyzwanie antropologiczne, wyzwanie zmiany w naszym myśleniu o człowieku. Zmiana ta polegać będzie na tym, że człowiek zobaczy wszystkie istoty wokół siebie, zobaczy innych ludzi trochę wyraźniej, trochę uważniej - mówił.

Posłuchaj

15:12
Wojciech Bonowicz o swoim zbiorze opowiadań "Historie na każdą godzinę" (Poranek Dwójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Uważność sprawia, że jesteśmy życzliwi.

24 mikroopowiadania - subtelne opowieści o życiu. Zaskakujące, pełne znaczeń, mądre historie, w których czytelnik odnajduje siebie - każdą interpretuje po swojemu pod wpływem przywoływanych wspomnień i doświadczeń. Książka ta to bezpieczna przystań, której szukamy. Dzięki niej przenosimy się do czasów dzieciństwa, gdy wszystko było prostsze i intrygujące. Pomaga przetrwać zawieruchy dnia codziennego, uczy uważności i pomaga w trudniejszych chwilach.
Każdy z nas powinien być uważnym obserwatorem, patrzeć na życie oczami dzieci.

Dzięki mikroopowiadaniom Wojciecha Bonowicza świat na chwilę zwalnia.

(opis pochodzi od wydawcy)

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Wojciech Bonowicz (autor książki "Historie na każdą godzinę")

Data emisji: 14.07.2022

Godzina emisji: 9.30

mg

Polecane