Nikola Tesla – geniusz na skraju szaleństwa

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nikola Tesla – geniusz na skraju szaleństwa
Nikola TeslaFoto: PAP/Alamy

Nikola Tesla jeszcze za życia stał się legendą. Urodzony w 1856 roku genialny wynalazca, wielki konkurent Thomasa Alvy Edisona, autor blisko 300 patentów, do dzisiaj jest także jednym z ulubionych bohaterów teorii spiskowych. 

Patenty Nikoli Tesli

Nicola Tesla dorastał w rodzinie serbskiego księdza prawosławnego ze wsi Smiljan, która znajduje się obecnie w Chorwacji. Urodził się w nocy z 9 na 10 lipca 1856 roku. Wówczas ojczyzna przyszłego naukowca wchodziła w skład monarchii habsburskiej. 

Ojciec Nikoli chciał, by syn poszedł w jego ślady i został duchowym, ale za namową nauczyciela młody Tesla został wysłany na studia inżynierskie na politechnice w Grazu. Stamtąd trafił do urzędu telegraficznego w Budapeszcie, gdzie prawdopodobnie wpadł na pomysł na skonstruowanie obrotowego silnika na prąd przemienny. 

Po nieudanym epizodzie we francuskiej firmie Continental Edison Company (gdzie Tesla nie dostał należytej zapłaty za naprawę instalacji na stacji kolejowej w Strasburgu i tym samym uratowanie dobrego imienia przedsiębiorstwa), naukowiec przeprowadził się do USA. To tam nastąpił rozkwit jego kariery.

Nikola Tesla wymyślił m.in. silnik elektryczny i prądnicę prądu przemiennego, którego był wielkim zwolennikiem i propagatorem, podczas gdy jego konkurent, Thomas A. Edison uznawał tylko prąd stały. Skonstruował i opatentował także dynamo rowerowe, elektrownię wodną, baterię słoneczną, turbinę talerzową i transformator Tesli (czyli rezonansową cewkę wysokonapięciową).


Najczęściej czytane

Geniusz na miarę XXII wieku

Nikola Tesla walczył z Guglielmo Marconim o pierwszeństwo i patent na radio. Spór został rozstrzygnięty na korzyść Tesli, jednak stało się to już po jego śmierci, więc powszechnie za twórcę radia uważany jest właśnie Marconi. Czy dzisiejszy świat bez wynalazków Nikoli Tesli byłby zupełnie inny? 

– Zdecydowanie tak. Za tego, kto zapewnił ludziom łączność radiową, wszyscy uważali Marconiego, nawet dostał on za to Nagrodę Nobla. To przez bardzo długi czas było przedmiotem sądowych sądów i, zresztą, zrujnowało Teslę, zarówno finansowo, jak i psychicznie. Spotykamy się tutaj na falach radiowych i z pewnością zawdzięczamy to Nikoli Tesli – mówił w "Klubie Trójki" automatyk, informatyk i popularyzator nauki prof. Ryszard Tadeusiewicz.

– Tesla był geniuszem – nie tylko według mnie, ale i przez wielu naukowców, laureatów Nagrody Nobla. Był to geniusz nie na miarę swoich czasów –  nie wieków XIX i XX, ale na miarę XXII wieku – dodał Przemysław Słowiński, pisarz i autor książki "Nikola Tesla. Władca piorunów".

Dziwactwa i teorie spiskowe

Zwolennicy spiskowych teorii uważają, że po śmierci Tesli rząd amerykański skonfiskował i ukrył jego notatki, w których znajdowały się koncepcje różnego rodzaju rewolucyjnych wynalazków i śmiercionośnych broni. Sam Tesla im był starszy, tym bardziej uchodził za dziwaka, który wyróżniał się nietypowym zachowaniem. Bywa uważany wręcz za archetyp stereotypowego szalonego naukowca. Panicznie bał się zarazków, ale jednocześnie był zapalonym miłośnikiem gołębi, którymi potrafił się opiekować przez cały dzień.

Nikola Tesla niewątpliwie był geniuszem, ale pozbawionym żyłki do interesów, co chętnie wykorzystywali jego kontrahenci. Zmarł w biedzie i tonąc w długach 7 stycznia 1943 r. o 22:30 w prawosławne Boże Narodzenie w apartamencie nr 3327 hotelu New Yorker w Nowym Jorku. 


Posłuchaj

50:06
Nikola Tesla – kreatywny geniusz i "szalony naukowiec" (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Na czym polega fenomen Nikoli Tesli? | dr Waldemar Berej/UMCS

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Dmitrowicz
Goście: prof. Ryszard Tadeusiewicz (automatyk, informatyk, popularyzator nauki), Przemysław Słowiński (pisarz, autor książki "Nikola Tesla. Władca piorunów")
Data emisji: 12.07.2022
Godzina emisji: 21.09

kr

Polecane