Eskalacja społecznych podziałów – co ją powoduje?
2022-07-07, 02:07 | aktualizacja 2022-07-08, 08:07
Tym, co decyduje o podziałach społecznych, są warunki materialne, które łączą się często z rodziną i z pochodzeniem. To rodzina jest miejscem, z którego wynosimy wartości, które wpływają na nasze życie. Jednak to nie na wartościach, lecz na emocjach skupia się dzisiejszy świat. Emocje i nastroje człowieka staja się elementem gry wyborczej. Co powoduje eskalację podziałów w społeczeństwie?
Dwa zwalczające się plemiona
Społeczeństwo od kilku lat staje się coraz bardziej podzielone, co jest szczególnie widoczne w świetle zbliżających się wyborów parlamentarnych, które czekają polskich obywateli w listopadzie przyszłego roku. Co te podziały powoduje? Dlaczego w Polsce istnieją dwa zwalczające się plemiona? Na te pytania odpowiedzi szukali prof. Arkadiusz Jabłoński, socjolog i filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim, oraz ks. Piotr Wiśniowski, dyrektor EWTN Polska.
Czy młodzi ludzie, odchodząc od religii, zaczynają wierzyć w partie polityczne, i ta wiara właśnie powoduje coraz większe podziały społeczne? Prof. Arkadiusz Jabłoński nie zgodził się z tą tezą. – Na pewno nie zaczynają wierzyć w partie polityczne – tego jestem pewien. Ludzie, odchodząc od Kościoła, często są "podpuszczani" przez partie polityczne i atakują Kościół jako instytucję, która kojarzy im się jako obrońca tradycjonalnego sposobu życia, który jest wiązany z działalnością konkretnych partii politycznych. To powoduje odreagowanie w kierunku instytucji kościelnych – uważa gość Trójki. – Młodzież dzisiaj jest w dużej mierze młodzieżą rozsądną. Są to ludzie, którzy są dalecy od Kościoła jako pokolenie, którego rodzice odeszli od Kościoła; nie zostali wychowani w przekonaniach chrześcijańskich i starają się rozpoznawać rzeczywistość po swojemu – ocenił.
- Negatywne informacje. Czy na pewno chcemy ich słuchać?;
- Wojna Rosji i Ukrainy wojną cywilizacji?;
- Rola Kościoła prawosławnego w kontekście wojny na Ukrainie.
Ks. Piotr Wiśniowski: zastanówmy się, co zrobić, by Polska była piękna dla wszystkich
Dyrektor EWTN Polska ks. Piotr Wiśniowski odpowiedział na pytanie o to, czy podnoszenie kwestii mniejszości seksualnych można traktować jako uderzenie w rodzinę. – Nie chcę mówić o podziałach, o sprawach związanych z tym, co nas dzieli. Chcę mówić o tym, co nas łączy. Podziały są czymś, co powoduje, że podnosi się nam ciśnienie i potrafimy mówić sobie przykre rzeczy – stwierdził. – Kochani rodacy, zastanówmy się, co zrobić by wspólnota, którą dzielimy i której na imię Polska, była piękna dla wszystkich. Chciałbym, żeby takie dyskusje powodowały to, że będziemy umieć usiąść przy jednym stole z tymi, którzy uważają się za lewicowców, liberałów, i rozmawiać – nie po to, żeby zarzucać sobie to czy tamto, ale po to, by wspólnie dojść do tego, że zależy nam na wzajemnym budowaniu dobra – zaapelował.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Michalina Szymborska
Goście: prof. Arkadiusz Jabłoński (socjolog, filozof, KUL), ks. Piotr Wiśniowski (dyrektor EWTN Polska)
Data emisji: 07.07.2022|
Godzina emisji: 0.10
kr