"Mój kamper, moja wolność" – reportaż Jakuba Tarki [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Mój kamper, moja wolność" – reportaż Jakuba Tarki [POSŁUCHAJ]
W 2021 roku w Polsce zarejestrowano dwukrotnie więcej samochodów kempingowych niż przed rokiem. Na czym polega karawaning? Zapraszamy do wysłuchania reportażu. Foto: Shutterstock

Od kilku lat widać coraz większe zainteresowanie podróżowaniem kamperami lub z przyczepą. To forma wypoczynku chętnie wybierana przez tych, którzy lubią czuć wolność i niezależność. Rozwój tego typu turystyki przyspieszyła pandemia. W 2021 roku zainteresowanie karawaningiem było dwukrotnie większe niż w roku poprzednim. Jak wyglądają wakacje w domu na kółkach? 

Moda na karawaning w Polsce zaczęła się dobrych parę lat temu. Pandemia tylko gwałtownie przyspieszyła rozwój tego typu turystyki. W 2021 roku w Polsce zarejestrowano dwukrotnie więcej samochodów kempingowych niż przed rokiem. 

Choć podróżowanie kamperem nie jest tanie, to jego miłośnicy podkreślają, że problem ten blednie w porównaniu z ilością pozytywnych bodźców. – My, jadąc na przykład do Grecji, zwiedzamy cztery czy pięć państw. Nie spieszymy się, codziennie nocujemy w innym miejscu – opowiadają bohaterowie reportażu. 

Każdy dzień to nowa przygoda 

– Podróżujących kamperem można znaleźć wszędzie. Prowadzę grupę na jednym z portali społecznościowych. Czasami, gdy ktoś dzieli się swoim doświadczeniem z podróży i kosztami, które musiał ponieść, pojawiają się głosy, że w takiej cenie można było spędzić wakacje w hotelu i korzystać z wielu wygód. Ja tak nie uważam. Gdy wybieram się w podróż, pokonujemy również inne kraje. Nie spieszymy się, zatrzymujemy w wybranych miejscach i zwiedzamy – mówił jeden z bohaterów reportażu.

– Codziennie nocujemy w innym mieście, we własnej pościeli, z dostępem do własnej łazienki i kuchni. Od nikogo nie jesteśmy zależni. Ważne tylko, by mieć pieniądze na paliwo. Zupełnie nie wyobrażam sobie przez tydzień spać w jednym hotelu, siedzieć na tym samym balkonie z widokiem na niezmieniający się basen. Wolę wsiąść w kampera i pojechać nawet tylko kilka kilometrów, by zmienić otoczenie – dodał. 

Karawaning nie dla każdego? 

W ostatnich latach karawaning staje się coraz popularniejszy. Przyczyniła się do tego m.in. pandemia, obostrzenia w hotelach i zamknięcie granic. Osoby prowadzące taki styl życia od dawna przyznają, że wzrost zainteresowania przełożył się na kwestie ekonomiczne. Jednocześnie należy pamiętać, że nie jest to tryb życia i sposób podróżowania dla każdego. Osoby preferujące wypoczynek z hotelowymi wygodami mogą mieć problem z odnalezieniem się w kamperze. 

Posłuchaj

13:00
Reportaż "Mój kamper, moja wolność" (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł reportażuMój kamper, moja wolność
Autor reportażu: 
Jakub Tarka 
Data emisji: 
5.07.2022
Godzina emisji: 
22.10


Polecane