Szczyt NATO w Madrycie. Mariusz Cielma: diametralnie zmienia naszą sytuację bezpieczeństwa

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Szczyt NATO w Madrycie. Mariusz Cielma: diametralnie zmienia naszą sytuację bezpieczeństwa
Ustalenia szczytu NATO w Madrycie miały wpływ na bezpieczeństwo Polski - zgodzili się goście "Śniadania w Trójce" Foto: PAP/Newscom/PAUL HANNA

– Ważne jest to przełamanie tureckich lodów i przystąpienie Finlandii i Szwecji do NATO. Diametralnie zmienia to naszą sytuację bezpieczeństwa – oczywiście na korzyść – powiedział Mariusz Cielma, redaktor naczelny "Nowej Techniki Wojskowej", odnosząc się do ustaleń szczytu NATO w Madrycie. Gośćmi Beaty Michniewicz byli również: gen. Bogusław Pacek, dr Jan Parys i prof. Tomasz Żyro.

W trakcie szczytu NATO podjęto decyzje, które znacząco wpłynęły na bezpieczeństwo Polski. O podsumowanie obrad Sojuszu i ocenę jego ustaleń zostali poproszeni goście niedzielnego wydania "Śniadania w Trójce".

Gen. Bogusław Pacek uznał, że konkluzje szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego korzystnie wpływają na bezpieczeństwo Polski. – Część tych decyzji, które zostały podjęte, dotyczy bezpieczeństwa flanki wschodniej, dotyczy naszego państwa. Z całą pewnością przyszłe przyjęcie Finlandii i Szwecji – wierzę, że tak się stanie – wpłynie na nasze bezpieczeństwo  podkreślił. Jak dodał, pojawiły się również zapowiedzi  nie do końca satysfakcjonujące, ale ufa, że zostaną wypełnione detalami i bardziej konkretnymi przedsięwzięciami.

Dr Jan Parys zwrócił uwagę na znaczenie przyjęcia nowej koncepcji strategicznej NATO. – Rosja nie jest już traktowana jako partner i jako kooperant, lecz została nazwana zagrożeniem  podkreślił. Jak powiedział, trzeba jeszcze te słowa dokładnie zanalizować, gdyż Rosja cały czas nie jest nazwana "przeciwnikiem", "wrogiem" czy "agresorem". – Teraz idzie o to, jakie wnioski z tego dokumentu wyciągnie szef sztabu, który dowodzi wojskami natowskimi w Europie, ponieważ to on musi tę koncepcję przełożyć na czyny i działania. Chodzi o to, co na podstawie tej koncepcji zbuduje – powiedział gość Beaty Michniewicz. 

Prof. Tomasz Żyro wskazał na istnienie pewnych wątpliwości, które pozostały po szczycie. – Jeśli chodzi o sam traktat NATO, to struktura przyjęcia jest dosyć skomplikowana, bo oznacza również zgodę parlamentów Finlandii i Szwecji – powiedział. Podkreślił, że w Szwecji wybory odbędą się we wrześniu i "przy dyspersji partyjnej będzie kłopot ze stworzeniem koalicji większościowej, która przegłosuje traktat". – Mam nadzieję, że racja wyższa przeważy nad interesami partyjnymi – ocenił. Tomasz Żyro zwrócił uwagę, że dla nas istotną rzeczą jest układ północ-południe, "czyli zabezpieczenie nie tylko Polski, ale też Rumunii".

Mariusz Cielma wymienił trzy najbardziej istotne, według niego, punkty. – Najważniejsze, mam nadzieję, to przełamanie tureckich lodów i przystąpienie Finlandii i Szwecji do NATO. Diametralnie zmienia to naszą sytuację bezpieczeństwa, oczywiście na korzyść – podkreślił. Drugim istotnym postanowieniem było według niego podkreślenie, że Sojusz Północnoatlantycki podtrzymuje "rozbudowę swoich reakcji na wschodnich flankach". Mariusz Cielma zwrócił też uwagę na wagę decyzji Stanów Zjednoczonych, "kiedy w sposób symboliczny i polityczny przełamujemy pewną sytuację dotychczasowego układu NATO–Rosja i na terytorium Polski powstanie garnizon armii amerykańskiej".


Posłuchaj

49:12
Gośćmi Beaty Michniewicz podsumowali ustalenia szczytu NATO w Madrycie (Śniadanie w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+
Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: gen. Bogusław Pacek, dr Jan Parys (socjolog), prof. Tomasz Żyro (Uniwersytet Warszawski), Mariusz Cielma ("Nowa Technika Wojskowa")
Data emisji: 3.07.2022
Godzina emisji: 10.07

es/mk

Polecane