Andrzej Zbrożek i jego meksykańska przygoda

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Andrzej Zbrożek  i jego meksykańska przygoda
MeksykFoto: Pixabay.com/CrismarPerez

Był dublerem Gregory Pecka, Burta Lancastera, Paula Newmana. Grał również w filmach z Jane Fondą, Tomem Hanksem i Arnoldem Schwarzeneggerem. Ponad ćwierć wieku mieszkał w ojczyźnie Majów i Azteków. Gościem audycji "Trójka literacka" był Andrzej Zbrożek, aktor, dubler, kaskader i pisarz.

Urodził się w Sokołowie Podlaskim. W latach 70. przeprowadził się do Warszawy, gdzie studiował filologię polską. W 1981 roku, na zaproszenie znajomych, wyjechał do Meksyku. Tam zastał go stan wojenny. Żeby przetrwać, chwytał się różnych zajęć. Trafił do filmu, gdzie sprawdził się jako fotodubler, dubler, kaskader i aktor drugiego planu.

– Długo odwlekałem moją podróż do Meksyku. Z powodu śnieżyc i niekorzystnych temperatur samolot nie był w stanie wystartować. W końcu udało się wyruszyć w podróż. Po drobnych perturbacjach w Moskwie znalazłem się w Meksyku. Tam, zaledwie po sześciu dniach, dowiedziałem się o wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce. Pamiętam, że gdy byłem jeszcze bardzo onieśmielony Meksykiem i szedłem ulicą, nagle zobaczyłem nagłówki o wprowadzeniu stanu wojennego w naszym kraju. Byłem tak zaskoczony, że zupełnie nie wiedziałem, co powinienem zrobić  wspominał gość "Trójki literackiej".

Zostać w Meksyku

 Zdecydowałem się na przedłużenie pobytu. Jak się okazało na kilka dekad. Mogłem sobie na to pozwolić tylko dlatego, że pomogli mi życzliwi ludzie, Meksykanie. Pierwszą osobą, która wyciągnęła do mnie dłoń, był znany literat, były ambasador. Napisałem do niego list. Przechował mnie u siebie i wykazał się życzliwością i gościnnością   opowiadał w Trójce.  Było mi trudno. Moje trzydzieści dolarów przywiezione z Polski, czyli równowartość pensji, wydałem w ciągu południa. Chcąc się zrewanżować, poszedłem do cukierni, by kupić cztery ciastka. Zapłaciłem za nie dokładnie tyle, ile wynosiła polska pensja w 1981 roku  dodał.

Posłuchaj

48:33
Andrzej Zbrożek i jego meksykańska przygoda (Trójka literacka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Swoją historię Andrzej Zbrożek opisał w książce zatytułowanej "Latynoska euforia z Hollywoodem w tle". Jak podkreśla: "Od Latynosów otrzymał sporo lekcji. Kubańczycy nauczyli go cieszenia się chwilą, Kolumbijczycy miłości do drugiego człowieka, Brazylijczycy – dumy z tego, kim jest. Meksykanie zawsze powtarzali wymownie, że oni mają czas, a Europejczycy jedynie zegarki".

***

Tytuł audycji: Trójka literacka
Prowadzi: Tomasz Zapert
Data emisji: 26.06.2022
Godzina emisji: 14.08

zch

Polecane