"Samiec Alfa". K. Priwieziencew: do tego filmu trzeba podejść z otwartą głową

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Samiec Alfa". K. Priwieziencew: do tego filmu trzeba podejść z otwartą głową
Kadr z filmu "Samiec Alfa" w reżyserii Katii i Igora PriwieziencewówFoto: mat. promocyjne

Z czarnej komedii "Samiec Alfa" wyłania się nieco przerażający obraz współczesnego świata, w którym za wariata może zostać uznany najbardziej racjonalnie myślący człowiek, a szaleńcy skutecznie manipulują faktami, stając się autorytetami. O przesłaniu produkcji i pracy nad nią Ryszard Jaźwiński rozmawiał z reżyserami obrazu Katią i Igorem Priwieziencewami.

"Samiec Alfa" Katii i Igora Priwieziencewów. Groteskowa komedia o mocy manipulacji

Pięciu mężczyzn spotyka się na kursie samorozwoju, prowadzonym przez charyzmatycznego coacha, który obiecuje, że naprawi ich relacje z partnerkami. Kontrowersyjne metody samozwańczego specjalisty stawiają ich życie na głowie, co prowadzi do serii zabawnych, niekiedy mrożących krew w żyłach konsekwencji. "Samiec Alfa" to również historia o tym, do czego zdolny jest człowiek chcący stworzyć własny mit, dzięki któremu zapisze się na kartach historii, zapewniając sobie nieśmiertelność. Film rozwija temat poruszony w krótkim metrażu z 2018 roku pt. "Lider".

– Samiec Alfa to wariacja na temat charyzmatycznych osób, które obiecują nam bardzo szybkie zmiany, którym oddajemy swoje emocje i ufamy, a nie wiemy do końca, kim są naprawdę i jakie mają intencje – czy chcą nam pomóc, czy raczej chcą pompować swoje ego, często naszym kosztem – wyjaśniła współreżyserka filmu Katia Priwieziencew, jako inspirację podając postać Tony'ego Robbinsa, kontrowersyjnego amerykańskiego coacha i bohatera filmu dokumentalnego "Nie jestem twoim guru".


Najczęściej czytane

Co ciekawe, drugi autor "Samca Alfa" i brat Katii, Igor Priwieziencew, sprawdził działanie terapii grupowych dla mężczyzn na własnej skórze. – Na trzy-cztery miesiące przed rozpoczęciem zdjęć, gdy już scenariusz był zamknięty, znalazłem taką terapię dla mężczyzn w internecie. Poszedłem na nią jako bohater naszego filmu, który ma problem z papierosami i kobietami. Na tej terapii było dużo elementów, które wymyśliliśmy wcześniej. Nasz research okazał się bardzo trafny.

– Do tego filmu trzeba podejść z dystansem i otwartą głową. Jeżeli ktoś potraktuje go bardzo dosłownie, może poczuć się oburzony i uznać, że nietaktownie jest mówić w taki sposób o takich problemach. Przede wszystkim jest to film o manipulacji i o tym, jak można wpływać na innych ludzi. Są to bardzo proste techniki, które wydają się nam wręcz banalne. Każdy, kto słyszał o technikach manipulacji, uważa, że one jego nie dotyczą, a w rzeczywistości nasza odporność na nie jest dużo mniejsza, niż nam się wydaje – podkreśliła współautorka "Samca Alfa".


Igor Priwieziencew: to film, w którym aktorzy mają pole do popisu

Jak wskazuje tytuł, obsadę filmu "Samiec Alfa" stanowią prawie sami mężczyźni. Scenariusz pełnometrażowej wersji filmu był pisany z myślą o Mirosławie Haniszewskim w roli lidera oraz o Adamie Bobiku w roli Piotrka. Obydwaj zagrali w powstałej w 2018 roku krótkometrażowej wersji "Samca Alfa" pt. "Lider".

– To były dwie postacie, które, pisząc długi metraż, już mieliśmy w głowie. Jeżeli chodzi o pozostałych, naprawdę pomogła nam nasza reżyser castingu Ewa Krzyżanowska-Łepecka, która psychologicznie podeszła do tych postaci. Tomasz Schuchardt, Piotr Trojan, Konrad Eleryk i Krzysztof Stroiński świetnie się w tym odnaleźli, co widać na ekranie. Film spodobał im się już po przeczytaniu scenariusza. To film, w którym aktorzy mają pole do popisu, mają się gdzie wykazać – powiedział Igor Priwieziencew. – "Samiec Alfa" jest bardzo mocno osadzony w konwencji. Dla aktorów to coś ciekawego, bo takich filmów po prostu się nie robi – dodała Katia Priwieziencew.

Film "Samiec Alfa" w reżyserii Katii i Igora Priwieziencewów można oglądać od 24 czerwca w kinach studyjnych.

Posłuchaj

48:39
Coach czy już guru? "Samiec Alfa" Katii i Igora Priwieziencewów w kinach od 24 czerwca (Trójkowo, filmowo)
+
Dodaj do playlisty
+

 

W audycji ponadto:

  • premiera polska: "Dzień, w którym znalazłem w śmieciach dziewczynę" w reżyserii Michała Krzywickiego, spotkanie z Dagmarą Brodziak, odtwórczynią głównej roli kobiecej oraz współautorką scenariusza;

  • w kinach: "Po miłość/Pour l’amour" w reżyserii Andrzeja Mańkowskiego – wywiad z autorem filmu;

  • aktualności filmowe;

  • piosenki z filmów, muzyka filmowa.

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Goście: Katia i Igor Priwieziencewowie (twórcy filmu "Samiec Alfa"), Dagmara Brodziak (aktorka, odtwórczyni głównej roli kobiecej w filmie "Dzień, w którym znalazłem w śmieciach dziewczynę"), Andrzej Mańkowski (reżyser filmu "Po miłość/Pour l’amour")
Data emisji: 25.06.2022
Godzina emisji: 16.08

mat. prasowe/kr

Polecane