Specjaliści ostrzegają: pandemia koronawirusa powróci jesienią

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Specjaliści ostrzegają: pandemia koronawirusa powróci jesienią
Wykonywanie testów PCR na jednej z ulic w SzanghajuFoto: PAP/EPA/ALEX PLAVEVSKI

Stany Zjednoczone wciąż zmagają się z pandemią COVID-19: liczba nowych infekcji utrzymuje się tam na poziomie około 100 tysięcy dziennie. Tymczasem drastycznie rośnie liczba zakażeń koronawirusem m.in. w Izraelu, Wielkiej Brytanii i Włoszech. Czy to zapowiedź powrotu pandemii jesienią?

  • We Włoszech i Wielkiej Brytanii wskaźniki dziennych zachorowań osiągnęły poziom najwyższy w tym roku
  • Specjaliści przewidują, że podobnie jak w minionym roku i dwa lata temu jesienią czeka nas gwałtowny wzrost liczby zakażeń koronawirusem

Musimy być gotowi na nowe warianty koronawirusa

Według ekspertów takie wzrosty zapowiadają nadejście kolejnej fali pandemii albo wręcz, że ta już się zaczęła. Wczoraj włoskie ministerstwo zdrowia poinformowało o aż 62 tysiącach nowych zakażeń. Czy także w Polsce czeka nas kolejna fala?

– My wszyscy, my jako kraj, musimy być przygotowani na zagrożenie pandemiczne. Czy to będzie wariant, hybryda SARS-Cov-2, czy to będzie inny wirus z rodziny koronawirusów, bo o nich najczęściej się mówi w literaturze medycznej jako o czynnikach sprawczych kolejnej pandemii, trudno powiedzieć – przyznaje dr Anna Boroń-Kaczmarska, specjalistka w zakresie chorób zakaźnych. – Musimy być jednak gotowi na coraz to nowe warianty COVID – ostrzega.

Pandemia prawdopodobnie powróci jesienią

– Nowe mutacje pojawiają się codziennie – potwierdza dr Ernest Kuchar z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. – Zazwyczaj jest tak, że ponieważ mutacje konkurują także między sobą, wygrywa ten bardziej zaraźliwy i roznosi się po całym świecie. Taką cenę płacimy za globalizację – wskazuje.

– Jeżeli kierować się emocjami i sercem, to oczywiście chciałbym, aby koronawirus nie wrócił, a pandemia wygasła, tak jak wiele innych wcześniej – dodaje dr Kuchar. – Jeżeli jednak kierować się rozsądkiem, to niestety powrót zakażeń jest bardzo prawdopodobny. Proszę zauważyć, że podobnie dobra sytuacja była latem ubiegłego roku i dwa lata temu. Natomiast na jesieni, począwszy od października, mieliśmy do czynienia ze znacznym wzrostem zakażeń – tłumaczy.

Przeczytaj także


Posłuchaj

3:40
Jesienią czeka nas ponowna pandemia koronawirusa? (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Aleksander Ziemiańczyk
Data emisji: 22.06.2022
Godzina emisji: 17.22

pr

Polecane