550 lat paulinów w Krakowie. Reportaż "Gospodarze Skałki" [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
550 lat paulinów w Krakowie. Reportaż "Gospodarze Skałki" [POSŁUCHAJ]
Kościół i klasztor ojców Paulinów na Skałce w KrakowieFoto: Forum/Zielaskowski, L.

Krakowska Skałka to klasztor, kościół, wyższe seminarium duchowne oraz Krypta Zasłużonych, zwana Panteonem Narodowym, gdzie spoczywają wybitni twórcy polskiej kultury. Dokładnie 22 czerwca przypada 550. rocznica fundacji tamtejszego klasztoru paulinów, dokonanej przez kanonika Jana Długosza. 

– Stała tutaj romańska świątynia dedykowana świętemu Michałowi Archaniołowi. I właśnie w tej świątyni, w czasie sprawowania mszy świętej, w pierwszy piątek po Wielkanocy, biskup Stanisław został zabity. Jego ciało zostało wywleczone z kościoła, porąbane i wrzucone tutaj do sadzawki – opowiada przeor krakowskiego klasztoru ojciec Mariusz Tabulski. – Po kanonizacji w 1253 roku Skałka stała się miejscem, do którego pielgrzymowali Polacy, miejscem, do którego również od XII wieku przychodzili królowie. Każdy król w przeddzień koronacji przybywał na Skałkę z Wawelu w pielgrzymce pokutnej, aby prosić Boga i świętego o to, aby w jego życiu nie dokonało się to, co się dokonało między Stanisławem a królem Bolesławem zwanym Śmiałym – tłumaczy.

Przeczytaj także

Paulini zostali sprowadzeni na Skałkę z Jasnej Góry w roku 1472 przez kanonika Jana Długosza, aby zaopiekować się podupadającym sanktuarium. Od tego czasu ich misja w tym miejscu jest nieprzerwana, mimo wojen, niewoli, prześladowań, powstań czy zaborów.

– Idea była taka, żeby pobudzić ducha poprzez obecność, nagromadzenie najwybitniejszych twórców kultury i sztuki. Na Wawelu – królowie, na Skałce ci, którzy budzą ducha przez pióro, muzykę, słowo – ojciec Tabulski wyjaśnia genezę Krypty Zasłużonych. – Obecnie znajduje się tu 14 sarkofagów. Ostatnim, którego ciało zostało tu złożone, był Czesław Miłosz w 2004 roku – wskazuje.

Poza polskim noblistą spoczywają tu m.in. Jan Długosz, Wincenty Pol, Stanisław Wyspiański, Karol Szymanowski, Jacek Malczewski i Adam Asnyk.

Posłuchaj

10:05
Gospodarze Skałki (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

 ***

Tytuł reportażu: Gospodarze Skałki
Autorka reportażu: Monika Chrobak

Data emisji:
22.06.2022
Godzina emisji:
18.44

pr

Polecane