Smutny koniec restauracji Jumbo. Zatonął symbol Hongkongu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Smutny koniec restauracji Jumbo. Zatonął symbol Hongkongu
Restauracja Jumbo była symbolem HongkonguFoto: shutterstock.com

Przez prawie pół wieku była jednym z symboli Hongkongu, a z jej gościny korzystali m.in. brytyjska królowa Elżbieta II i filmowy superagent Jej Królewskiej Mości James Bond – pływająca restauracja Jumbo Kingdom zakończyła swój żywot w niefortunnych okolicznościach, lądując na dnie Morza Południowochińskiego.

Turystyczna atrakcja Hongkongu od 1976 roku zacumowana była w tamtejszym porcie. Miała 80 metrów długości, była stylizowana na chiński pałac cesarski, bogato zdobiona i oświetlona mnóstwem lampionów. Szacuje się, że restaurację Jumbo odwiedziło ok. trzech milionów gości, wśród których nie brakowało głów państw i gwiazd show-biznesu. "Zagrała" także w kilku znanych filmach, m.in. "Człowieku ze złotym pistoletem", z serii o przygodach Jamesa Bonda.

Od kilku ładnych lat restauracja przynosiła jednak ogromne straty, a gwoździem do jej trumny okazał się wybuch pandemii w 2020 roku, po którym lokal definitywnie zamknięto. Mimo to nikt nie spodziewał się tego, co wydarzyło się podczas odholowywania pływającej knajpy do jednej ze stoczni. Porywisty wiatr wywrócił wielką łódź, która zatonęła w odmętach Morza Południowochińskiego.

Tubylcy, pamiętający złote czasy Jumbo, ze smutkiem przyjęli wiadomość o wypadku. – Moi rodzice przyprowadzali mnie tu na obiady w dzieciństwie. Żadna inna restauracja nie oferowała tak wspaniałej atmosfery podczas posiłków. Szkoda, że najcenniejsze atuty Hongkongu stopniowo znikają – mówiła jedna z mieszkanek wyspy.

Posłuchaj

3:02
O zatonięciu restauracji Jumbo (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Piotr Łodej
Autorka materiału reporterskiego: Katarzyna Semaan
Data emisji: 22.06.2022
Godzina emisji: 16.11

kc

Polecane