Reportaż o domu Kapuścińskiego - "Reporter z Pustola 16" [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Reportaż o domu Kapuścińskiego - "Reporter z Pustola 16" [POSŁUCHAJ]
23 stycznia 2022 roku minęła 15. rocznica śmierci Ryszarda KapuścińskiegoFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

W budynku przy ul. Pustola 16 na warszawskiej Woli, w latach 1965-1988 mieszkał światowej sławy reportażysta Ryszard Kapuściński. Właśnie tam, w  domowej pracowni powstały książki, które przyniosły mu tak dużą popularność w wielu krajach, m.in. "Cesarz", "Wojna futbolowa" czy "Szachinszach". W poniedziałek, 20 czerwca, na budynku została odsłonięta pamiątkowa tablica. 

Ulrychów – osiedle na warszawskiej Woli. Kiedyś był to teren na obrzeżach Warszawy, niedaleko uprawiano cebulę. Dziś to spokojna i zielona część miasta, położona stosunkowo blisko centrum. Przy ulicy Pustola 16 stoi otoczony drzewami blok z lat 60. W 1965 roku zamieszkał tu, wraz z żoną Alicją i córką Rene, korespondent Polskiej Agencji Prasowej Ryszard Kapuściński.

Ich sąsiadką była Izabella Podzińska. – Chodził dość energicznie. Kupował w kiosku "Politykę", "Kulturę", "Życie literackie" i chyba "Kontynenty" – wspomina reportera. Kobieta, wtedy kilkuletnie dziecko, nie miała nigdy odwagi porozmawiać z Kapuścińskim, nie znała jeszcze jego książek. – A potem, kiedy już się zainteresowałam, to pan Kapuściński jeździł za granicę. Teraz bym miała wielką śmiałość: bym podeszła, porozmawiała. Wiem, że był osobą bardzo kontaktową – zapewnia. Zapytana o najsilniejsze wspomnienie z nim związane, opowiada o stukocie maszyny do pisania, której odgłos można było usłyszeć w różnych porach dnia i nocy.

Przeczytaj także


Wielu obecnych mieszkańców ulicy Pustola nie wie, że na ich osiedlu przez 23 lata żył i tworzył reporter znany na całym świecie. Izabella Podzińska wpadła na pomysł, aby na budynku, gdzie mieszkał Ryszard Kapuściński, zawisła poświęcona mu tablica pamiątkowa. Tym bardziej, że w tym roku obchodzone są dwie ważne daty: 90. rocznica urodzin dziennikarza oraz 15. rocznica jego śmierci. Pani Izabella skontaktowała się z Fundacją "Centrum Badań i Edukacji im. Ryszarda Kapuścińskiego", która zgodziła się sfinansować przedsięwzięcie oraz pomóc w jego realizacji. 

 To wspaniałe książki o mechanizmach władzy, polityki i życia społecznego. Mechanizmy są do dzisiaj aktualne, ale niestety mało kto dzisiaj wraca do twórczości Kapuścińskiego  mówi o dorobku reportera Stanisław Zawiśliński, dziennikarz, redaktor, wykładowca akademicki, prezes Fundacji "Centrum Badań i Edukacji im. Ryszarda Kapuścińskiego".  On, moim zdaniem, nie został w Polsce twórczo przetworzony, a przydałby się dzisiaj politykom. Przestrzegał przed wieloma zjawiskami, z którymi mamy dzisiaj do czynienia: jak ktoś poczyta "Lapidaria", zapiski sprzed 15 lat, to on przewidywał, jakie dzisiaj będą problemy, np. z globalizacją – wskazuje.


Posłuchaj

11:59
Reporter z Pustola 16 (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł reportażu: Reporter z Pustola 16
Autor reportażu: 
Antoni Rokicki 
Data emisji:
20.06.2022
Godzina emisji:
18.42

pr

Polecane