Sztuki teatralne. Jak wygląda ich pisanie na scenę, dla radia i telewizji?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Sztuki teatralne. Jak wygląda ich pisanie na scenę, dla radia i telewizji?
Jak się pisze sztuki dla teatru, radia i telewizji?Foto: Shutterstock.com/Nikita Sursin

Czy w pisaniu dla teatru stacjonarnego, radiowego i telewizyjnego jest więcej podobieństw, czy też różnic? O tym rozmawiamy z gośćmi "Trójki literackiej", którymi są autorzy sztuk teatralnych: Iwona Rusek i Marek Kochan.

– Adaptowałem teksty pisane na scenę do radia i telewizji czy teksty radiowe do telewizji. Raz napisałem sztukę specjalnie dla telewizji i tu okazało się, że jest pewien problem. Myśląc scenami, wymyśliłem takie sytuacje, które trudno przenosiły się na radio. Taki obraz ciężko jest przełożyć na opowiadanie, dlatego najlepiej pisać tekst od razu pod kątem danego medium – wyjaśnia Marek Kochan, autor między innymi szesnastu sztuk dla Teatru Polskiego Radia.

– Pisząc słuchowisko radiowe, trzeba myśleć o trzech kwestiach: słowie, dźwięku i ciszy. To są narzędzia, którymi musimy operować. One sprawiają, że możemy poczuć niesamowitą swobodę, ale też narzucają pewne ograniczenia. Trzeba myśleć o tym, jak skomponować tekst, jaka będzie jego struktura i melodia, jakie dźwięki i atmosfery zaznaczyć w didaskaliach, bo to wszystko jest później ważne dla reżysera dźwięku i aktorów – zaznacza Iwona Rusek, autorka radiowych dramatów i literaturoznawczyni.

 

Czytaj także:


Jak przekonuje Marek Kochan, radio daje większą swobodę niż telewizja, a jednocześnie realizacja słuchowiska oznacza niższe koszty niż produkcji telewizyjnej. –  Tu jednak wiele zależy od dobrego reżysera dźwięku, a takich w radiu nie brakuje – mówi.

– I nie trzeba się ograniczać do określonej konwencji czy gatunku. Może być tekst science fiction, może być coś z mitologii słowiańskiej. I nie musimy się bać, że trzeba będzie zadbać o odpowiednie kostiumy czy scenografię, bo tak naprawdę każda scena może się dziać w innej rzeczywistości. I to jest wspaniałe – dodaje Iwona Rusek.

W audycji rozmawiamy również o tym, czy łatwiej się pisze sztukę historyczną, czy współczesną. Pytamy o to, czym karmi się polska dramaturgia i czego na tradycyjnej scenie teatralnej oczekuje dzisiejsza publiczność, szczególnie ta młodsza. 


Posłuchaj

50:30
Sztuka teatralna - na scenie, w radiu, w telewizji (Trójka literacka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka literacka
Prowadzi: Tomasz Zapert
Goście: Iwona Rusek i Marek Kochan (autorzy sztuk teatralnych)
Data emisji: 19.06.2022
Godzina emisji: 14.07

Polecane