Legendarne głosy w "Radiach Wolności"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Legendarne głosy w "Radiach Wolności"

Portal polskieradio.pl uruchomił serwis "Radia Wolności". Znajdą w nim Państwo tysiące audycji BBC, RFI i Radia Wolna Europa nadawanych bez cenzury zza żelaznej kurtyny.

Posłuchaj

+
Dodaj do playlisty
+

Tysiące archiwalnych audycji spoza „żelaznej kurtyny” znalazły się na łamach uruchomionego przez polskieradio.pl serwisu internetowego Radia Wolności. Na 85-lecie swojego istnienia Polskie Radio dokonało cyfryzacji tysięcy analogowych taśm, których kopie od lat gromadzone były w Warszawie, zawierających zapis audycji nadawanych przez Radio Wolna Europa, BBC i Radio France Internationale.

W serwisie Radia Wolności będziemy mogli usłyszeć głosy wielu znakomitych postaci, jak np. Witold Gombrowicz czy Gustaw Herling-Grudziński. Ogrom zebranego materiału zaskoczył nawet Andrzeja Mietkowskiego, dyrektora Portalu polskieradio.pl, a także byłego szefa warszawskiego biura Radia Wolna Europa.

- Tam byli wszyscy twórcy paryskiej "Kultury", twórcy niezależnych publikacji, książek wydawanych poza cenzurą w Polsce, tam był cały Londyn emigracyjny, emigracja andersowska, wielkie cykle, które zmieniły losy Polski, jak np. Józef Światło "Za kulisami bezpieki i partii" – cykl, który, chyba można powiedzieć, obalił stalinizm w Polsce – powiedział Andrzej Mietkowski w popołudniowym "Zapraszamy do Trójki".

Poruszanie się po serwisie zostało jak najbardziej ułatwione i użytkownicy, dzięki specjalnej wyszukiwarce, będą mogli znaleźć wybrane przez siebie audycje, cykle, osoby, wydarzenia.

– Dostęp do nagrań jest całkowicie bezpłatny. Uważamy, że jest to jeden z najbardziej misyjnych projektów, nad jakimi Polskie Radio, a na pewno Portal, pracowały w ciągu ostatnich miesięcy – zapewnia Andrzej Mietkowski.  

Uruchomienie przez Polskie Radio serwisu Radia Wolności poprzedza niezwykła konferencja. W czwartek 13 stycznia w Polskim Radiu spotkają się ludzie, którzy przez dziesięciolecia tworzyli "głosy wolności". W tym dniu odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa, która będzie hołdem złożonym znanym i anonimowym radiowcom z BBC, RWE i RFI, którzy zza żelaznej kurtyny w latach zimnej wojny nieśli do kraju wolne słowo.

Zapraszamy również na transmisję audio i wideo na portalu polskieradio.pl od godz. 9.

Polecane