Tydzień z Paulem McCartneyem. Muzyczne świętowanie w Trójce!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Tydzień z Paulem McCartneyem. Muzyczne świętowanie w Trójce!
Trwa Tydzień z Paulem McCartneyem w TrójceFoto: PR

W sobotę, 18 czerwca swoje 80. urodziny będzie świętował jeden z najważniejszych artystów w historii muzyki popularnej – Paul McCartney. W oczekiwaniu na 18 czerwca Trójka w ramach cyklu "Tydzień z Paulem McCartneyem" rozpoczęła celebrację życia i twórczości eksbeatlesa, emitując i omawiając jego najciekawsze utwory. Ukoronowaniem obchodów urodzin Paula McCartneya w Trójce będzie premiera serwisu specjalnego.

"Tydzień z Paulem McCartneyem" w Trójce

Wiele lat temu Paul McCartney napisał piosenkę "When I’m Sixty Four", w której zastanawiał się, jak będzie wyglądać jego życie, gdy stukną mu 64 lata. Czas mija szybko – za chwilę współzałożyciel grupy The Beatles, kompozytor, multiinstrumentalista i piosenkarz, skończy 80 lat. 

Świętowanie okrągłych urodzin Paula McCartneya rozpoczęliśmy w Trójce już w poniedziałek 13 czerwca felietonem Łukasza Ciechańskiego. Na kolejne audycje poświęcone artyście zapraszamy w kolejnych dniach, gdzie będziemy wspominać najbardziej interesujące utwory muzyka oraz przypominać ciekawostki z jego życia. Sobotę 18 czerwca, czyli dzień 80. urodzin eksbeatlesa, uczcimy częściowo poświęconą mu audycją "Departament rytmu" i przede wszystkim premierą serwisu specjalnego, którego bohaterem będzie Paul McCartney.


Posłuchaj

6:52
Historia najgłośniejszego utworu na świecie. Łukasz Ciechański o "Helter Skelter" The Beatles (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

Posłuchaj

4:53
Bondowskie wcielenie Paula McCartneya. Katarzyna Cygler o "Live and Let Die" Paula McCartneya & Wings (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

Posłuchaj

2:53
Gdy pisał tę piosenkę, myślał o żonie Lindzie. Historię utworu "Maybe I'm amazed" Paula McCartneya przedstawia Michał Kirmuć (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

Posłuchaj

7:38
"Hey Jude". O tym, dla kogo Paul McCartney napisał ten utwór, opowiada Łukasz Cichański (Zapraszamy na weekend)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Posłuchaj

4:13
Katarzyna Cygler o kulisach powstania albumu "Egypt Station" Paula McCartneya i jego fascynacjach plastycznych
+
Dodaj do playlisty
+

 

Paul McCartney – przygoda z The Beatles 

James Paul McCartney urodził się 18 czerwca 1942 roku w Liverpoolu w Wielkiej Brytanii. Być może miłość do muzyki odziedziczył po swoim ojcu Jamesie McCartneyu, który był bandżystą jazzowym. Jako nastolatek Paul stracił swoją ukochaną matkę Mary, która umarła wskutek nowotworu. Chłopak, by ukoić ból, chwycił za gitarę, a w 1955 napisał swój pierwszy utwór pt. "I Lost My Little Girl".

W czerwcu 1956 roku Paul McCartney poznał Johna Lennona – wówczas współtwórcę i członka zespołu The Quarrymen. Już rok później 15-letni Paul wziął udział w próbie zespołu. McCartney i Lennon szybko się zaprzyjaźnili, po czym zaczęli tworzyć pierwsze wspólne utwory. Wkrótce do The Quarrymen dołączył gitarzysta George Harrison i basista Stuart Sutcliffe. Po wypróbowaniu kilku nazw czwórka w sierpniu 1960 roku zaczęła występować jako The Beatles. 

Tak rozpoczął się kolejny rozdział, nie tylko w życiu Paula McCartneya i pozostałych muzyków The Beatles, ale i w historii muzyki rozrywkowej. 10 lat spędzonych z Beatlesami zaowocowało 21 albumami studyjnymi, 6 albumami koncertowymi, 54 kompilacjami, 63 singlami i 68 teledyskami. Napisana przez McCartneya piosenka "Yesterday" dziś jest uznawana za najczęściej grany przez innych artystów utwór w historii.

Yesterday (Remastered 2009)/The Beatles

Wings i kariera solowa

Po zakończeniu przygody z The Beatles w życiu Paula McCartneya przyszła pora na inne projekty i karierę solową. W latach 1971–1981 był liderem zespołu Wings, z którym wylansował bondowski przebój "Live and Let Die". Poza Beatlesami wydał 26 albumów studyjnych, 4 kompilacje, 9 albumów koncertowych i 79 teledysków. Do jego największych solowych utworów można zaliczyć: "Angry", "Heart of The Country" czy "Waterfalls".


Najczęściej czytane

Najnowszym muzycznym dokonaniem Paula McCartneya jest album "McCartney III" z 2020 roku, na którym znalazł się m.in. nagrany we współpracy z Beckiem utwór "Find My Way". W teledysku promującym singiel możemy podziwiać odmłodzonego cyfrowo eksbeatlesa.  

Paul McCartney, Beck - Find My Way/PAUL McCARTNEY 


Ukoronowaniem Tygodnia z Paulem McCartneyem w Trójce jest URODZINOWY SERWIS SPECJALNY. Znajdziesz go TUTAJ

Polecane