"Aida" największym zwycięzcą Polskich Nagród Filmowych ORŁY 2022

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Aida" największym zwycięzcą Polskich Nagród Filmowych ORŁY 2022
Kadr z filmu "Aida" Jasmili ŽbanićFoto: mat. promocyjne

Gala wręczenia 24. Polskich Nagród Filmowych ORŁY 2022 odbyła się w poniedziałek (6 czerwca) w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie. Te prestiżowe nagrody, które profesjonaliści przyznają profesjonalistom, zgromadziły w Teatrze Polskim najlepszych polskich twórców. W tym roku w konkursie głównym rywalizowało aż 71 produkcji. Finalnie Członkowie Polskiej Akademii Filmowej w swoim werdykcie wyróżnili ORŁAMI aż 13 nominowanych produkcji.

Najwięcej statuetek zebrał film "Aida" w reżyserii Jasmili Žbanić, który tryumfował w czterech kategoriach – za najlepszy film, reżyserię, scenariusz i montaż. Obraz, będący koprodukcją dziewięciu krajów europejskich w tym Polski, to ukazana z perspektywy tytułowej tłumaczki pracującej dla ONZ opowieść o tym, jak nie udało się zapobiec masakrze i ludobójstwu w Srebrenicy. Został wyróżniony przez Polską Akademię Filmową "za aktualne przesłanie i znaczący wkład artystyczny polskich twórców". 

– Na to, żeby ten film powstał, złożyło się, to był wspólny wysiłek dziewięciu producentów z dziewięciu różnych krajów. To jest prawdziwie europejski film. To jest film również o wojnie, ale również o tym, jak wtedy świat do tej wojny się przyzwyczaił. Przyzwyczaił się tak bardzo, że w pewnym momencie nie słyszał krzyku o pomoc (...) I teraz też powoli obserwuję to z ogromnym strachem i rozpaczą, świat przyzwyczaja się do tego, co się dzieje w Ukrainie. My tę wojnę możemy oglądać codziennie w oczach tych, którzy szukali u nas schronienia. Dlatego myślę, że my jesteśmy najlepsi do tego, żeby nie pozwolić światu przyzwyczaić się do tej wojny – powiedziała producentka Ewa Puszczyńska, odbierając ORŁY w imieniu reżyserki.

ORŁA za osiągnięcia życia odebrał Jerzy Skolimowski, twórca wielokrotnie nagradzanych filmów, takich jak "Walkower", "Ręce do góry", "Fucha", "Essential Killing" i "11 minut", a także uhonorowanego w maju br. nagrodą jury konkursu głównego festiwalu w Cannes "IO". – Jestem bardzo wzruszony i zaszczycony, ale nie zaskoczony, ponieważ rzetelnie zapracowałem na tę nagrodę, głosując na siebie od wielu, wielu lat (…) Żarty żartami, ale ta nagroda jest bardzo konkretna i zagłosowało na nią bardzo wielu członków Akademii. Im chciałbym naprawdę podziękować, że wybrali mojego faworyta. A jeszcze serio chciałem dodać, że ostatnio miałem przedziwne perypetie medyczne i to, że jestem tutaj z państwem dzisiaj – i że udało mi się polecieć do Cannes, żeby odebrać nagrodę – to tylko dzięki wspólnemu wysiłkowi dwóch warszawskich szpitali i ich personelu medycznego. A ponieważ ostatnimi czasy wskutek pandemii zbliżyliśmy się wszyscy z personelem medycznym, warto im wszystkim gorąco podziękować – powiedział Jerzy Skolimowski.

Dwa ORŁY powędrowały do twórców "Wesela" Wojciecha Smarzowskiego. Zostali oni docenieni nagrodą publiczności, przyznawaną przez użytkowników Wirtualnej Polski, oraz statuetką za najlepsze zdjęcia (Piotr Sobociński jr). Tyle samo nagród zdobyły ekipy "Magnezji" Macieja Bochniaka (najlepsza charakteryzacja – Waldemar Pokromski i Agnieszka Hodowana oraz kostiumy – Dorota Roqueplo), a także "Powrotu do tamtych dni" Konrada Aksinowicza (najlepsza muzyka – Marcin Masecki i najlepsza główna rola męska – Maciej Stuhr).

Za najlepszą główną rolę kobiecą uhonorowano Agatę Buzek ("Moje wspaniałe życie"). ORŁY za najlepsze role drugoplanowe otrzymali Ewa Wiśniewska ("Zupa nic") i Jacek Braciak ("Żeby nie było śladów").

Wojciech Żogała został laureatem nagrody za najlepszą scenografię za "Bo we mnie jest seks". Za najlepszy dźwięk doceniono Artura Kuczkowskiego i Tomasza Sikorę ("Sonata"). Z kolei w kategorii odkrycie roku zwyciężył Łukasz Gutt, współreżyser "Wszystkich naszych strachów".

Najlepszym filmem dokumentalnym okazał się "Film balkonowy" Pawła Łozińskiego, a najlepszym filmem europejskim – "Na rauszu" Thomasa Vinterberga. Statuetka za najlepszy filmowy serial fabularny przypadła twórcom "Rojst '97" w reż. Jana Holoubka.

W trakcie uroczystości ogłoszono, że prezydentem Polskiej Akademii Filmowej na kolejną kadencję pozostaje Dariusz Jabłoński. Dziękując członkom Akademii za zaufanie, reżyser podkreślił, że polscy filmowcy przeszli trudny okres pandemii dzięki solidarności i koleżeństwu. – Jeszcze bardziej chcę wam podziękować za zaangażowanie na rzecz Ukrainy. Od pierwszego dnia wojny wszystkie organizacje filmowe zaczęły wspólnie działać pod koordynacją Polskiej Akademii Filmowej. Wszystkim i każdemu z was z osobna – ponieważ nie było filmowca, który się nie zaangażował w tej sprawie od początku wojny – dziękuję za 15 transportów z wyposażeniem filmowym, z kamerami, komputerami, dyskami, które zebraliśmy, zapakowaliśmy i wysłaliśmy do Ukrainy. Pomogliśmy naszym kolegom i koleżankom w Ukrainie rejestrować okropieństwa wojny – powiedział.

Temat rosyjskiej agresji na Ukrainę powracał tego wieczoru jeszcze wielokrotnie. Polscy filmowcy w geście solidarności wznieśli kartki z napisem "Stop Russian War". Obejrzeli również klip wideo nagrany przez ukraińskiego reżysera Olega Sencowa, który dołączył do obrony terytorialnej swojego kraju. – Jestem bardzo wdzięczny moim polskim kolegom za wsparcie, którego nam udzielają ukraińskim filmowcom – całemu polskiemu narodowi, rządowi oraz prezydentowi, którzy wspierają nas w tej walce, ponieważ rzeczywiście Polska stała się najbliższym, bratnim narodem dla nas. Natomiast Rosja okazała się wrogiem, który chce zniszczyć naszą państwowość. Ale my nie pozwolimy na to. Będziemy walczyć za nas, za nasze życie, za naszą kulturę i nasze istnienie – zapewnił Oleg Sencow.

Podczas gali wspomniano też twórców, którzy odeszli w ostatnim czasie, wśród nich Barbarę Krafftównę, Jerzego Trelę, Ignacego Gogolewskiego, Wiesława Gołasa, Jana Hryniaka, Andrzeja Korzyńskiego, Janinę Traczykównę, Andrzeja Zaorskiego i Sylwestra Chęcińskiego.


Ponadto w audycji

  • spotkanie z Robertem Kaczmarkiem, autorem filmu "Zbigniew Seifert. Przerwana podróż";
  • premiera dokumentalna: "Pisklaki", rozmowa z autorką filmu Lidią Dudą;
  • aktualności filmowe;
  • piosenki z filmów, muzyka filmowa.

Aida (2020) zwiastun PL/YouTube GutekFilm


Posłuchaj

49:20
Podsumowanie Polskiej Nagrody Filmowej 0RŁY 2022 (Trójkowo, filmowo/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 11.06.2022
Godzina emisji: 16.06

PAP/mk/pr

Polecane