Rosja: realne zagrożenie dla Polski i świata?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Rosja: realne zagrożenie dla Polski i świata?
Wojna dotarła również do wsi Prawdyne (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Shutterstock.com/Drop of Light

Czy w obliczu agresywnej polityki aneksji i podbojów, którą Moskwa stosuje i zamierza stosować w naszej części Europy, Zachodowi uda się zachować solidarną postawę? Czy realna jest wizja pokonania Rosji za pomocą polityki sankcji i politycznej izolacji? O tym Piotr Gontarczyk w "Klubie Trójki" rozmawiał z byłym ministrem obrony narodowej Antonim Macierewiczem.

Niemcy chcą utrzymać sojusz z Rosją

– Moja reakcja nie była drastyczna. Było natomiast coś innego: moje wątpliwości dotyczyły tego, czy prezydentowi Bidenowi uda się wymusić na Niemcach pełną solidarność antyrosyjską, bo tego dotyczył ten fragment jego przemówienia, zresztą imponujący – tłumaczył były minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, zapytany o swoją reakcję, uchwyconą przez kamery telewizyjne, podczas przemówienia prezydenta USA Joe Bidena w Warszawie. – Obawiałem się, że mogą być w tej sprawie trudności, i okazało się, że te trudności były natychmiast po przemówieniu i są po dzień dzisiejszy. Niemcy bardzo wyraźnie demonstrują i tworzą strukturę mającą na celu trzymanie sojuszu z Rosją. Nie ma co do tego wątpliwości – stwierdził.

– Ten rząd bardzo jasno sformułował swój punkt widzenia, swoją strategię: utworzenie z Unii Europejskiej jednego państwa i utrzymanie sojuszu z Rosją. To kontynuacja, w sposób dużo bardziej dynamiczny, polityki pani Merkel – dodał.

Międzymorze i sojusz z USA

– Niemcy jednak mówią o konieczności ograniczenia handlu surowcami przez Rosję, że będą odchodziły od rosyjskich gazu i ropy, tylko w pewnej perspektywie. Jakieś szanse na to są... – wskazał prowadzący.

– Nie twierdzę, że nie ma na to szans. W polityce zwykle większość rozwiązań może i powinna być brana pod uwagę. Ja tylko uważam, że rzeczywisty kierunek działań zależy od tego, czy stworzymy w Europie Środkowo-Wschodniej odpowiednią siłę i czy wzmocnimy nasz sojusz ze Stanami Zjednoczonymi – odpowiedział Trójkowy gość. – Bo te dwie struktury są fundamentalne: Międzymorze, czyli Europa Środkowa, i sojusz strategiczny ze Stanami Zjednoczonymi – wyjaśniał.

Długofalowy plan Rosji

– To, co się teraz dzieje, jest realizacją długofalowego planu, jaki Rosja przygotowywała już w 1989 roku, realizując pierestrojkę. Pierestrojka była częścią tej właśnie koncepcji, żeby formalnie rezygnując ze struktury sowieckiej, przekształcając ją na strukturę oligarchiczną, równocześnie uzależnić Niemcy i Europę Zachodnią od energetyki rosyjskiej i w ten sposób zrealizować dominację rosyjską nad całą Europą – mówił Antoni Macierewicz. – Przypomnę wypowiedź Jelcyna w rozmowie z Clintonem w 1999 roku, w której, zapowiadając, że władzę po nim obejmie Putin, stwierdził: "Domagamy się dominacji nad całą Europą". To zostało nagrane i dokument jest dostępny publicznie. Clinton był zszokowany taką deklaracją Jelcyna, który powiedział: "Tak, tak, Rosja potrafi zdominować całą Europę, tylko musicie się na to zgodzić..."

Posłuchaj

48:33
Antoni Maciarewicz o zagrożeniach ze strony Rosji (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Gontarczyk
Gość: Antoni Macierewicz (były minister obrony narodowej)
Data emisji: 9.06.2022
Godzina emisji: 21.09
pr

Polecane