Biegiem przez cztery pustynie [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Biegiem przez cztery pustynie [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]
Julita Ilczyszyn chce zostać pierwszą Polką, która przebiegnie cztery pustynieFoto: Shutterstock.com/Dudarev Mikhail

Julita Ilczyszyn jest nauczycielką, wielokrotnie startowała w maratonach, m.in. przez Saharę, tym razem przebiegła pustynię Namib. Chce zostać pierwszą Polką, która przebiegnie cztery pustynie: Namib, Kaukaz, Atacama, Antarktyda, każdą na dystansie 250 km.

Na pustyni Namib biegła w ekstremalnej temperaturze 57 stopni. W przygotowaniach do biegu pomagał jej Marek Rybiec. Pokazał jej, jak dobrze się przygotować i z czym będzie musiała się zmierzyć.

Cztery pustynie

Marek Rybiec, od lat związany jest z sektorem inwestycji finansowych. W 2018 roku przebiegł cztery pustynie, każdą na innym kontynencie. Po piaskach pustyni w Namibii, kamieniach pustyni Gobi, skałach pustyni Atacamy i lodzie Antarktydy. Jego sportowym dokonaniom towarzyszyło wyzwanie: biegnąc, chciał zebrać środki na zakup wyposażenia medycznego niezbędnego do wykonywania zabiegów przeciwbólowych w Poradni Leczenia Bólu przy Fundacji Hospicjum Onkologicznego św. Krzysztofa w Warszawie. Julita biegła dla swojego sparaliżowanego ojca, który uległ wypadkowi, i Anety, która zmaga się z chorobą nowotworową.

Pokonać kryzys

– Rozpoczęłam z bardzo dobrej, bo piątej pozycji w klasyfikacji kobiet. Wszystko kontrolowałam i wiedziałam, że mam to podium w zasięgu  mówi Julita. Niestety kontuzja biodra w drugim dniu wyścigu spowodowała, że z każdym dniem walczyłam z bólem, tym samym spadając oczka w dół klasyfikacji. Mimo że nie wygrałam tego podium sportowego, to jestem zwycięzcą pod względem siły charakteru. Moja głowa wygrała ten wyścig. Kryzys pojawił się szóstego dnia, ale go pokonałam – powiedziała. 

Julita mówi, że bieganie po pustyni jest czymś wyjątkowym i niepowtarzalnym. To coś dla ludzi, którzy nie tylko są świetnie przygotowani kondycyjnie, ale i mają bardzo silny charakter.

Posłuchaj

11:00
Walczyć o siebie (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł reportażu: "Walczyć o siebie"
Autorka reportażu: 
Joanna Bogusławska
Data emisji: 
9.06.2022
Godzina emisji: 
18.43

Polecane