Konwencja PiS. Sellin: padną propozycje istotne dla obywateli

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

Gośćmi Beaty Michniewicz byli: Paweł Kowal (Koalicja Obywatelska), Jacek Protasiewicz (Koalicja Polska), Paweł Sałek (Kancelaria Prezydenta) oraz Jarosław Sellin (Prawo i Sprawiedliwość). Dyskutowali między innymi o dzisiejszej konwencji Prawa i Sprawiedliwości.

Prawo i Sprawiedliwość przedstawi dziś plan działań na najbliższe miesiące. W podwarszawskich Markach odbędzie się konwencja programowa PiS z udziałem prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego. 

Sellin: konwencja PiS będzie podsumowaniem ostatnich lat rządów

Jarosław Sellin zapowiedział, że celem wydarzenia będzie podsumowanie ostatnich lat rządów i "zarysowanie pewnego planu politycznego na najbliższe miesiące". Dodał, że nie będzie to prezentacja programu, bo wybory w konstytucyjnym terminie mają się odbyć za 1,5 roku. Zaprzeczył, że obóz rządzący chce doprowadzić do przedterminowego głosowania.

– Zasadnicze przemówienie będzie miał Jarosław Kaczyński. Myślę, że to będzie raczej podsumowanie dotychczasowego dorobku i mobilizowanie do pracy na najbliższe 1,5 roku, również jakaś refleksja na temat zmian w strukturze naszej partii. (...) Myślę, że będą szczegółowe propozycje, istotne dla obywateli, ale powtarzam: to nie będzie program wyborczy, a korekty dotychczasowego dorobku programowego – stwierdził poseł.

Kowal: rząd nie ma odpowiedzi na kluczowe tematy

Paweł Kowal skrytykował dotychczasowe rządy Zjednoczonej Prawicy. W jego opinii prowadzono "złą politykę gospodarczą" i brakuje propozycji dla służby zdrowia czy nauczycieli. – Trzeba wiedzieć, co zrobić z inflacją. Oni nie mają na to odpowiedzi. Nie chcą wziąć odpowiedzialności – ocenił. Podkreślił, że zgodnie z prognozami ekonomistów inflacja w przyszłym roku "będzie jeszcze wyższa" i dodał, że "trzeba ją natychmiast zdusić".

– Wyliczmy: benzyna, węgiel, opał w zimie, cztery miliony osób, które mają kredyty na mieszkanie, kilka milionów osób z nimi związanych, pensje nauczycieli i lekarzy: to są dziś realne tematy. Na te tematy rząd dziś nie ma odpowiedzi – stwierdził. – Rząd nie da sobie rady z całościowym ułożeniem polskiej gospodarki, więc jedynym rozwiązaniem jest zmiana rządu – podsumował poseł Koalicji Obywatelskiej.

Zobacz także:

Protasiewicz: PiS powinien przeprosić za szefa NBP

– Jeśli ma być pewne podsumowanie, to w pierwszych słowach powinno być: "nasza wina, nasza wina, nasza bardzo wielka wina" – komentował Jacek Protasiewicz z Koalicji Polskiej. Jego zdaniem obóz rządzący powinien "przeprosić za pana (prezesa NBP Adama – red.) Glapińskiego". – Jego hurraoptymistyczne, skrajnie nieodpowiedzialne obietnice, zapowiedzi spadku inflacji, nawet deflacji, skutkowały tym, że wielu ludzi brało kredyt i wpadło w pułapkę zadłużenia. To dotyczy bardzo wielu młodych rodzin – ocenił.

Poseł skrytykował też politykę prorodzinną PiS. – Mimo 500+ sytuacja demograficzna się pogarsza – ocenił.

Sałek: konwencja PiS ma mieć charakter mobilizacyjny

Prezydencki minister Paweł Sałek podkreślił: "jak rozumiem, spotkanie, które będzie się odbywać w Markach ma mieć element motywacyjny". – Po czasie pandemii, w czasie trwania wojny na Ukrainie, klasa polityczna w Polsce – koalicja, opozycja, ośrodki władzy – była zajęta bieżącymi sprawami. Wydaje się, że wracamy na tory normalnego funkcjonowania społecznego. Niestety, w presji i okolicznościach totalnej wojny na Ukrainie. Na tę chwile pojawiały się informacje prasowe (dot. tego, co zaproponuje PiS podczas konwencji – red.), nie do końca dopowiedziane, zobaczymy, jak to będzie wyglądać w rzeczywistości – mówił.

Paweł Sałek dodał, że wśród kluczowych obecnie tematów jest kwestia cen surowców. Stwierdził, że doradzałby rządowi otwarcie wydobycia w polskich kopalniach.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

51:19
Politycy o konwencji PiS w Markach (Śniadanie w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Audycja: Śniadanie w Trójce
ProwadziBeata Michniewicz
GościePaweł Kowal (Koalicja Obywatelska), Jacek Protasiewicz (Koalicja Polska), Paweł Sałek (Kancelaria Prezydenta), Jarosław Sellin (Prawo i Sprawiedliwość)
Data emisji: 04.06.2022
Godzina emisji: 9.05

ms/IAR/pr

Polecane