Bieganie na orientację: sport, który się nie nudzi

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Bieganie na orientację: sport, który się nie nudzi
Bieg na orientację to ciekawa forma spędzania wolnego czasu z rodzinąFoto: Andrey Burmakin / Shutterstock

Bieganie na orientację to sport, do którego uprawiania nie potrzeba specjalnych umiejętności. Na początku można po prostu udać się z rodziną na spacer i sprawdzić, o co w tej zabawie chodzi. Doświadczenie i kondycja przyjdą z czasem.

Różne trasy i biegi, urozmaicony teren

– Jeśli ktoś miał okazję spróbować swoich sił w biegu na orientację, wie, że jest to sport, który nie może się znudzić. To, co najfajniejsze, to oczywiście las: podłoże miękkie, czasami grząskie, czasami porośnięte jeszcze jakąś dość gęstą roślinnością: tak więc sporo atrakcji i różnorodność, jeśli chodzi o technikę poruszania się – mówi Igor Błachut. – Za każdym razem wygląda to trochę inaczej. Za każdym razem jest to nowe wyzwanie, jeżeli chodzi o stronę fizyczno-motoryczną i jeżeli chodzi o stronę orientacyjną, czyli pracę mózgownicy. Dotyczy to też umiejętności szybkiego reagowania na to, co dzieje się w lesie, jaką trasę mamy do pokonania i w jaki sposób to zrobić jak najpłynniej i jak najszybciej – wskazuje.

– Bieganie na orientację nie jest złe: to jest sport, przy którym trzeba używać mózgu. Tutaj nie masz do przebiegnięcia iluś tam kółek tą sama trasą i jedyne, na czym się skupiasz, to bieganie, ale też trzeba patrzeć na mapę i nie popełniać głupich błędów, co mi się czasami zdarza – dodaje Olek Błachut, który wraz z tatą brał już udział w zawodach.

Sport dobry także w pandemii

– Czas pandemii pokazał, że orientacja sportowa jest sportem najmniej wrażliwym na wszelkie ograniczenia i obostrzenia, które pojawiły się przez ostatnie dwa lata – tłumaczy Trójkowy ekspert. – Ten sport można było normalnie uprawiać. Jest zachowany dystans, jest ruch na świeżym powietrzu, słońce, które wzmacnia naszą odporność – wylicza.

– To są czynniki nie do przecenienia. A do tego jest to fajna wydolnościówka i praca dla umysłu. Combo tego rodzaju wydaje mi się optymalnym rozwiązaniem zarówno na trudne czasy, które  miejmy nadzieję  już za nami, jak i na przyszłość – dodaje.

Przeczytaj także


Posłuchaj

3:31
Biegi na orientację, czyli zabawa rodzinna (Biegam bo lubię/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Biegam, bo lubię
Prowadzi: Krzysztof Łoniewski
Data emisji: 26.05.2022
Godzina emisji: 13.39

pr

Polecane