75-lecie Żydowskiego Instytutu Historycznego. Prezydent: to skarbnica wiedzy o polskich Żydach

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
75-lecie Żydowskiego Instytutu Historycznego. Prezydent: to skarbnica wiedzy o polskich Żydach
75-lecie Żydowskiego Instytutu HistorycznegoFoto: Forum/Krystian Maj

Z okazji 75. rocznicy powstania Żydowskiego Instytutu Historycznego prezydent Andrzej Duda napisał list do pracowników tej placówki. "Z serca życzę, aby za sprawą Państwa służby miejsce to pozostało już na zawsze jednym z głównych ośrodków tradycji i pamięci, a zarazem współczesności Żydów w Polsce" - podkreślił prezydent.

Prezydent Andrzej Duda podziękował pracownikom ŻIH za opiekę nad zgromadzonymi w zbiorach tej instytucji świadectwami życia polskich Żydów oraz prowadzenie działalności upowszechniającej wiedzę na temat ich dziejów. "Dziękuję za to, że są Państwo wspaniałymi kustoszami pamięci, a Instytut skarbnicą wiedzy o życiu społecznym, politycznym i religijnym Żydów polskich. Wreszcie, dziękuję za ogromnie ważny wkład we współczesne odrodzenie społeczności żydowskiej w naszej Ojczyźnie" - napisał prezydent RP.

Wielowiekowa obecność Żydów w Polsce

Przypomniał o swojej obecności podczas otwarcia w 2017 r. stałej wystawy w siedzibie ŻIH "Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu", prezentującej działalność konspiracyjnej grupy "Oneg Szabat". Dodał, że dokumenty ukryte przez patrona ŻIH Emanuela Ringelbluma i jego współpracowników "stanowią fundament, na którym opiera się idea i etos Instytutu". Przypomniał, że miejsce w którym mieści się instytut jest wyjątkowe na mapie dawnej Warszawy, ponieważ obok siedziby ŻIH wznosiła się Wielka Synagoga na Tłomackiem, która została zniszczona przez okupantów niemieckich tuż po stłumieniu powstania w getcie warszawskim. "Świątynia - zapisana złotymi zgłoskami w historii wspólnych zmagań Żydów i Polaków o zachowanie tożsamości i odzyskanie naszego niepodległego państwa - została zburzona przez Niemców. Holocaust pochłonął niemal wszystkich żydowskich mieszkańców stolicy i całej Rzeczypospolitej. To bezprecedensowe w dziejach świata ludobójstwo będzie zawsze budzić grozę i przerażenie" - napisał prezydent.

"Niech przeszłość - zarówno ta tragiczna z lat wojny, jak i dalsza, związana z wielowiekową obecnością Żydów na ziemi Polin - spotyka się tu nadal z zainteresowaniem i uwagą zwłaszcza młodych pokoleń. Bo to ci ludzie, którzy często dopiero tutaj odkrywają własne korzenie, tworzyć będą przyszłość społeczności żydowskiej w Rzeczypospolitej" - podsumował Andrzej Duda.

Działalność ŻIH

Żydowski Instytut Historyczny powstał w 1947 r. z inicjatywy Centralnej Żydowskiej Komisji Historycznej. Obecnie w jego zasobach znajduje się archiwum liczące 7 tys. stron dokumentów, biblioteka z ok. 80 tysiącami woluminów, w tym prawie 700 starych druków i liczne rękopisy, ponad 8 tys. relacji ocalonych z Zagłady, ok. 15 tys. dzieł sztuki. ŻIH prowadzi również działalność muzealną, kulturalną oraz wydawniczą. Od 1 stycznia 2021 r. dyrektorem ŻIH jest dr Monika Krawczyk.

Jubileusz powstania ŻIH został zainaugurowany w poniedziałek konferencją naukową "Bridging Divides. Rupture and Continuity in Polish Jewish History" organizowaną wspólnie z Yale University Fortunoff Archive i Yeshiva University Emil A. and Jenny Fish Center for Holocaust and Genocide Studies. Zwieńczeniem obchodów będzie koncert zespołu Zisl Slepovitch Ensemble "Płacz, serduszko, płacz - Pieśni ocalałych z Zagłady" w najbliższą środę w Ogrodzie Krasińskich w Warszawie. Transmisje obchodów rocznicy powołania ŻIH dostępne są na profilu ŻIH w portalu Facebook.

Najczęściej czytane

kp

Polecane