Zmiana ordynacji wyborczej? Karczewski: nie podjęliśmy jeszcze decyzji politycznej. Analizujemy to

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

Senator PiS Stanisław Karczewski w Programie 3 Polskiego Radia pytany był o pomysł zmiany ordynacji wyborczej. – Będziemy walczyć o Senat. Nie podjęliśmy jeszcze żadnej politycznej decyzji. Rozpatrujemy różne pomysły – mówił w audycji "Trójkowy komentarz dnia".

Od kilku dni pojawiają się spekulacje, że PiS mogłoby jeszcze w tej kadencji zmienić ordynację wyborczą do Sejmu i Senatu. W przypadku izby niższej chodzi o zwiększenie liczby okręgów – z 41 do 100, a wyższej – likwidację jednomandatowych okręgów wyborczych i stworzenie okręgów, gdzie wyłaniano by 2-3 senatorów. O to pytany też był w programie "Trójkowy komentarz dnia" senator PiS Stanisław Karczewski. Wyjaśnił, że żadnej decyzji politycznej w tej sprawie jeszcze nie ma.

– Na pewno będziemy walczyć o Senat – przyznał. – Analizujemy, rozmawiamy. Pewne jest, że zwiększymy liczbę okręgów pracy partyjnej – odparł Karczewski.

Reforma wymiaru sprawiedliwości

Sejmowa komisja sprawiedliwości powróciła w czwartek do rozpatrywania propozycji zmian w przepisach o Sądzie Najwyższym. To piąte posiedzenie komisji, która pracuje nad projektami w tej sprawie – wiodącym jest projekt prezydenta Andrzeja Dudy. 

Projekt prezydenta zakłada przede wszystkim likwidację Izby Dyscyplinarnej SN; sędziowie, którzy w niej orzekają, mieliby możliwość przejścia do innej izby lub w stan spoczynku. W SN miałaby zostać utworzona Izba Odpowiedzialności Zawodowej. Spośród wszystkich sędziów SN, z wyjątkiem m.in. prezesów izb SN, miałyby być wylosowane 33 osoby, spośród których prezydent wybierać ma na pięcioletnią kadencję 11 sędziów do składu Izby Odpowiedzialności Zawodowej.

Test bezstronności i niezawisłości sędziego

W projekcie zaproponowana została instytucja określana mianem "testu bezstronności i niezawisłości sędziego", dająca każdemu obywatelowi – jak wskazywał prezydent – prawo do rozpatrzenia jego sprawy przez bezstronny i niezawisły sąd. Krytycznie do tej części projektu odnosi się Solidarna Polska. 

Gość Bartłomieja Graczaka mówił, że przychodzi do niego bardzo dużo osób poszkodowanych przez wymiar sprawiedliwości. – Ich sprawy często ciągną się latami – zaznaczył Stanisław Karczewski. – To są dramatyczne historie. Chciałbym, żeby reforma wymiaru sprawiedliwości była zmianą lepszą i szybszą – podkreślił.


Posłuchaj

10:31
Senator Stanisław Karczewski o zmianie ordynacji wyborczej (Trójkowy komentarz dnia)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj także: 

***

Tytuł audycji: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Stanisław Karczewski (PiS)
Data emisji: 19.05.2022
Godzina emisji: 18.10

ASP/PAP


Polecane