Wsparcie dla Ukrainy. Prof. Andrzejewski: nadal nie ma skutecznej blokady przepływu środków do Rosji
2022-05-15, 11:05 | aktualizacja 2022-05-15, 12:05
– Nie ma na razie skutecznego zastopowania przepływu dewiz do Rosji. Przez pierwsze 45 dni do Rosji wpłynęło z krajów UE 30 mld dolarów za ropę i gaz. Ciągle trwa ten przepływ pieniędzy – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia prof. Mariusz Andrzejewski. Gośćmi "Śniadania w Trójce" byli także prof. Tomasz Grosse, dr Sergiusz Trzeciak i Piotr Grzybowski.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy za pośrednictwem mediów społecznościowych poinformował, że rosyjskie siły zbrojne przygotowują natarcie w kierunku obwodu donieckiego na południowym wschodzie Ukrainy i nadal blokują żołnierzy ukraińskich w kombinacie Azowstal w Mariupolu. Sytuacja na Ukrainie jest dynamiczna.
Kontratak Ukrainy
Prof. Tomasz Grosse ocenił, że działania Rosji tracą z każdym dnie na sile i jest to element, który mogą wykorzystać Ukraińcy. – Rosjanie są cały czas w natarciu, ale jest ono coraz wolniej realizowane. Ofensywa na wschodzie napotyka coraz większe opory. Zdecydowanej kontrofensywy Ukrainy powinniśmy spodziewać się w ciągu kilku tygodni – powiedział.
– Strona ukraińska chciałaby wyprzeć Rosjan z całego kraju, ale pojawia się pytanie, czy będą oni w stanie zrealizować te plany. Od powodzenia tego zależy, jak długo będzie trwała wojna – dodał.
Piotr Grzybowski podkreślił, że aby działania Ukrainy mogły być realizowane z powodzeniem, musi być realizowane kompleksowe wsparcie Zachodu. – Żeby Ukraina wytrwała musi być realizowana pomoc militarna, polityczna i gospodarcza. Razem z nimi muszą iść także sankcję na Rosję. Wtedy Ukraina będzie mogła przejść do kontrataku – zauważył.
Finansowanie Rosji
Prof. Mariusz Andrzejewski zaznaczył, że Rosja posiada bardzo duże środki, a dodatkowo Unia Europejska nadal skutecznie nie odcięła Moskwy od pieniędzy z Europy. – Rosja przygotowała się do tej wojny i zgromadziła ok. 630 mld dolarów. Te rezerwy się kurczą, ale nadal mają środki na dalsze prowadzenie walki – powiedział.
– Nie ma na razie skutecznego zastopowania przepływu dewiz do Rosji. Przez pierwsze 45 dni do Rosji wpłynęło z krajów UE 30 mld dolarów za ropę i gaz. Ciągle trwa ten przepływ pieniędzy – zaznaczył.
W Brukseli pojawiły się pomysły, żeby zobowiązać do sankcji wszystkie kraje nawet przy braku jednomyślności w tej sprawie. Taki pomysł krytycznie ocenił dr Sergiusz Trzeciak. – Poszukiwanie kompromisu politycznego dot. sankcji w UE powinno być celem nadrzędnym. Pamiętajmy, że wprowadzenie sankcji na zasadzie przymusu będzie skutkowało próbami ich obejścia – powiedział.
Czytaj więcej:
- "Teraz jest cicho i ludzie wracają do miasta". Mer Charkowa potwierdza wycofywanie się wojsk rosyjskich z przedmieść
- Dobre wieści dla Polski. Dr Szacawa: wejście Finlandii i Szwecji do NATO to będzie "game changer" dla regionu Bałtyku
- Plany Rosjan dot. obwodu chersońskiego. Brytyjski ośrodek obrony: dążą do "referendum"
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji
Posłuchaj
***
Audycja: Śniadanie w Trójce
Prowadziła: Bartłomiej Graczak
Goście: prof. Tomasz Grosse (politolog, socjolog), prof. Mariusz Andrzejewski (ekonomista), dr Sergiusz Trzeciak (politolog), Piotr Grzybowski (publicysta)
Data emisji: 15.05.2022
Godzina emisji: 10.05
dz