Piotr Cyrwus: Podobno zawsze chciałem być aktorem

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Piotr Cyrwus: Podobno zawsze chciałem być aktorem
Piotr CyrwusFoto: PAP/Rafał Guz

Na co dzień możemy oglądać jego dokonania aktorskie w popularnych serialach i filmach. Na swoim koncie ma także role komediowe, dramatyczne oraz udział w horrorze i kryminale. Jakie były aktorskie początki Piotra Cyrwusa? Czy zawsze chciał występować w teatrze i przed kamerą? Jak zmieniła go szkoła teatralna? 

– Moje nauczycielki z podstawówki mówiły, choć ja tego nie pamiętam, że zawsze chciałem być aktorem. Moja mama i babcia lubiły, gdy występowałem i recytowałem wierszyki. Zresztą bez przerwy mnie ich uczyły. Na kilka lat przylgnęło to do mnie. Czy to dobrze, czy źle, to już państwo ocenią – powiedział z uśmiechem gość Trójki. – Na szczęście nie musiałem robić tego na imieninach przed ciociami. Do tej pory nie muszę – dodał, śmiejąc się.

Zaczęło się od wierszyków

– Najpierw były wspomniane wierszyki i występy podczas akademii państwowych. Potem doszła też szkoła muzyczna w Nowym Targu. Trochę się otrzaskałem z występami. W końcu założyliśmy zespół i graliśmy na weselach. Ta opowieść zakończyłaby się tragicznie, gdyby nie zakazała mi tego moja mama. W przeciwnym razie nie zdałbym chyba matury. Tak bardzo mnie to wciągnęło – opowiadał aktor. 

Muzyczna przygoda i pierwsze aktorskie kroki

– Grałem na akordeonie i organach. Miałem sporo pieniędzy i wydawało mi się, że świat należy do mnie. Myślałem, że tak już zawsze będzie wyglądać moje życie. Na szczęście wszystko potoczyło się inaczej – zaznaczył. – Dopiero w czwartej klasie liceum powiedziałem na forum, że pójdę do szkoły teatralnej. Wszyscy zaczęli się śmiać, łącznie z moim wychowawcą. Tak zaczęła się moja męka. Nauczyciel zaczął mnie nękać i mówić, że się nie nadaję. To wszystko tym bardziej mnie dopingowało. Kazał mi się uczyć wierszy i prezentować je przed klasą. To był dla mnie straszny czas. W końcu pojechałem zdawać do szkoły teatralnej w Krakowie. Pojechałem tam w moim atramentowym garniturze. Nauczyłem się dwóch i pół wiersza. W końcu był maj, ja byłem po maturze, zapatrzony w oczy moich pięknych koleżanek. Tylko tyle mi się udało – przyznał w rozmowie.

"

Posłuchaj

51:27
Piotr Cyrwus gościem Trójki cz.1 (Ona, on i pewien bardzo wyjątkowy gość/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Aktorstwo sposobem na życie

– W tej szkole zrozumiałem, że to właśnie jest miejsce dla mnie. Zobaczyłem ogromną przepaść, która dzieliła mnie od młodzieży, która nawet jak na tamte czasy była już bardzo wyzwolona i luźno ubrana. W przeciwieństwie do mnie, w tym atramentowym garniturze. Powiedziałem sobie wtedy w duchu, że dostanę się następnym razem, i tak się stało – podsumował. 

"

Posłuchaj

49:19
Piotr Cyrwus gościem Trójki cz.2 (Ona, on i pewien bardzo wyjątkowy gość/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Kariera aktorska 

Piotr Cyrwus występował w Teatrze im. S. Jaracza w Łodzi, Teatrze STU, Teatrze Starym w Krakowie oraz w Teatrze Polskim w Warszawie. Stworzył wiele ról w spektaklach Teatru Telewizji, m.in. w słynnym, kontrowersyjnym przedstawieniu "Do piachu" wg sztuki T. Różewicza, w reż. K. Kutza. Sam wyreżyserował także kilka przedstawień impresaryjnych.

Był wielokrotnie nominowany do nagród teatralnych i telewizyjnych, m.in. do nagrody za wykonanie monodramu "Zapiski oficera Armii Czerwonej", wg książki S. Piaseckiego, na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora w Toruniu w 1990 roku.

Występował w największych produkcjach filmowych, takich jak: "Pan Tadeusz" A. Wajdy, "Cwał" K. Zanussiego, "Lista Schindlera" S. Spielberga, "Śmierć jak kromka chleba" K. Kutza.

***

Tytuł audycji: Ona, on i pewien bardzo wyjątkowy gość
Prowadzący: Katarzyna Ciepielewska Łukasz Sobolewski
Gość: Piotr Cyrwus (aktor)
Data emisji: 15.05.2022
Godziny emisji: 12.06, 13.07

zch

Polecane