Startuje 19. edycja festiwalu Millenium Docs Against Gravity

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Startuje 19. edycja festiwalu Millenium Docs Against Gravity
"Terytorium", reż. Alex PritzFoto: mat. prasowe

19. festiwal Millenium Docs Against Gravity rozpocznie się w czwartek 12 maja w Muzeum POLIN pokazem filmu "Terytorium". Regularne projekcje zaczynają się następnego dnia w ośmiu miastach Polski i potrwają przez kolejnych 10 dni, do 22 maja. Dla tych, którzy nie pójdą do kina, przygotowano edycję online.

  • Tegoroczny festiwal Millenium Docs Against Gravity odbędzie się w ośmiu miastach Polski: Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Lublinie, Bydgoszczy oraz, po raz pierwszy, w Łodzi
  • Podczas festiwalu, którego hasło przewodnie brzmi "Rethink Everything", zostanie pokazanych 180 filmów, z czego 14. w konkursie głównym. Po raz pierwszy odbędzie się konkurs filmów krótkometrażowych
  • O Nagrodę dla Najlepszego Polskiego Filmu, Nagrodę Smakjam za Najlepszą Produkcję w Konkursie Polskim oraz Nagrodę Stowarzyszenia Kin Studyjnych powalczy osiem filmów

Na otwarcie thriller na miarę XXI wieku


– Na otwarciu publiczność zobaczy film "Terytorium" Aleksa Pritza, który zgarnął dwie nagrody na festiwalu w Sundance. To oczywiście nie był jedyny powód, dla którego wybraliśmy ten film na otwarcie – mówi Artur Liebhart, dyrektor festiwalu. – "Terytorium" pokazuje małą, co roku zmniejszająca się grupę Indian w Amazonii, którzy różnymi metodami walczą o swoją ziemię przyznaną im prawem przeciwko tym, którzy uważają, że im się ta ziemia nie należy. Oni chcą wykarczować puszczę, wydobywać różne minerały z ich ziem i zakładać nowe życie – opowiada.

– To jest taki thriller dokumentalny z elementami westernu na miarę XXI wieku – dodaje.

Konkursy i nagrody


"Terytorium" będzie walczył w konkursie głównym, w którym znalazło się 14 dokumentów. Osiem z nich zrealizowały reżyserki, a sześć – reżyserzy. Szansę na Grand Prix festiwalu ma m.in. "Babi Jar. Kontekst" Siergieja Łoźnicy oraz "Młody Platon" Declana McGratha i Neasy Ni Chianain. Nie zabraknie też polskich produkcji: to "Anioły z Sindżaru" Hanny Polak, które opowiadają o ludobójstwie Jazydów, "Pisklaki" Lidii Dudy o niedowidzących i niesłyszących dzieciach oraz debiutancki "Lombard" Łukasza Kowalskiego o największym lombardzie w Europie.

Przeczytaj także

Osiem filmów powalczy o Nagrodę dla Najlepszego Polskiego Filmu, Nagrodę Smakjam za Najlepszą Produkcję w Konkursie Polskim oraz Nagrodę Stowarzyszenia Kin Studyjnych. Będą to "Lot" Anny Zakrzewskiej i Łukasza Ronduda, "Najgłośniej słychać milczenie" Anny Konik, "Anioły z Sindżaru" Hanny Polak, "Pisklaki" Lidii Dudy, "Lombard" Łukasza Kowalskiego, "Simona" Natalii Korynckiej-Gruz, "Bestie ze Złego" Tomasza Knittla oraz "Silent Love" Marka Kozakiewicza.

Lombard (The Pawnshop) - trailer | 19. Millennium Docs Against Gravity/YouTube Millennium Docs Against Gravity Film Festival

– W tym roku po raz pierwszy organizujemy również konkurs filmów krótkometrażowych. Prawie wszystkich laureatów poznamy już w czwartek, 19 maja – mówi Trójkowy gość.

180 filmów przez blisko miesiąc


– Polskiej publiczności zaprezentujemy 180 filmów. Po projekcjach kinowych, które odbędą się w dniach 13-22 maja, od 24 maja do 5 czerwca zapraszamy na naszą stronę internetową na festiwal online. Co oznacza, że czeka nas prawie miesiąc z najlepszym filmem dokumentalnym – zaprasza Artur Liebhart.

19. Millenium Docs Against Gravity | ZWIASTUN FESTIWALU/YouTube Millennium Docs Against Gravity Film Festival

Posłuchaj

3:23
Artur Liebhart o 19. edycji festiwalu Millenium Docs Against Gravity (Trójkowo, filmowo)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Fajny film
Autor: Ryszard Jaźwiński
Gość: Artur Liebhart (dyr. festiwalu Millenium Docs Against Gravity)
Data emisji:
12.05.2022
Godzina emisji: 10.20

mat. prasowe/pr

Polecane