Startuje 19. edycja festiwalu Millenium Docs Against Gravity

19. festiwal Millenium Docs Against Gravity rozpocznie się w czwartek 12 maja w Muzeum POLIN pokazem filmu "Terytorium". Regularne projekcje zaczynają się następnego dnia w ośmiu miastach Polski i potrwają przez kolejnych 10 dni, do 22 maja. Dla tych, którzy nie pójdą do kina, przygotowano edycję online.

Startuje 19. edycja festiwalu Millenium Docs Against Gravity

"Terytorium", reż. Alex Pritz

Foto: mat. prasowe

  • Tegoroczny festiwal Millenium Docs Against Gravity odbędzie się w ośmiu miastach Polski: Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Lublinie, Bydgoszczy oraz, po raz pierwszy, w Łodzi
  • Podczas festiwalu, którego hasło przewodnie brzmi "Rethink Everything", zostanie pokazanych 180 filmów, z czego 14. w konkursie głównym. Po raz pierwszy odbędzie się konkurs filmów krótkometrażowych
  • O Nagrodę dla Najlepszego Polskiego Filmu, Nagrodę Smakjam za Najlepszą Produkcję w Konkursie Polskim oraz Nagrodę Stowarzyszenia Kin Studyjnych powalczy osiem filmów

Na otwarcie thriller na miarę XXI wieku


– Na otwarciu publiczność zobaczy film "Terytorium" Aleksa Pritza, który zgarnął dwie nagrody na festiwalu w Sundance. To oczywiście nie był jedyny powód, dla którego wybraliśmy ten film na otwarcie – mówi Artur Liebhart, dyrektor festiwalu. – "Terytorium" pokazuje małą, co roku zmniejszająca się grupę Indian w Amazonii, którzy różnymi metodami walczą o swoją ziemię przyznaną im prawem przeciwko tym, którzy uważają, że im się ta ziemia nie należy. Oni chcą wykarczować puszczę, wydobywać różne minerały z ich ziem i zakładać nowe życie – opowiada.

– To jest taki thriller dokumentalny z elementami westernu na miarę XXI wieku – dodaje.

Konkursy i nagrody


"Terytorium" będzie walczył w konkursie głównym, w którym znalazło się 14 dokumentów. Osiem z nich zrealizowały reżyserki, a sześć – reżyserzy. Szansę na Grand Prix festiwalu ma m.in. "Babi Jar. Kontekst" Siergieja Łoźnicy oraz "Młody Platon" Declana McGratha i Neasy Ni Chianain. Nie zabraknie też polskich produkcji: to "Anioły z Sindżaru" Hanny Polak, które opowiadają o ludobójstwie Jazydów, "Pisklaki" Lidii Dudy o niedowidzących i niesłyszących dzieciach oraz debiutancki "Lombard" Łukasza Kowalskiego o największym lombardzie w Europie.

Przeczytaj także

Osiem filmów powalczy o Nagrodę dla Najlepszego Polskiego Filmu, Nagrodę Smakjam za Najlepszą Produkcję w Konkursie Polskim oraz Nagrodę Stowarzyszenia Kin Studyjnych. Będą to "Lot" Anny Zakrzewskiej i Łukasza Ronduda, "Najgłośniej słychać milczenie" Anny Konik, "Anioły z Sindżaru" Hanny Polak, "Pisklaki" Lidii Dudy, "Lombard" Łukasza Kowalskiego, "Simona" Natalii Korynckiej-Gruz, "Bestie ze Złego" Tomasza Knittla oraz "Silent Love" Marka Kozakiewicza.

Lombard (The Pawnshop) - trailer | 19. Millennium Docs Against Gravity/YouTube Millennium Docs Against Gravity Film Festival

– W tym roku po raz pierwszy organizujemy również konkurs filmów krótkometrażowych. Prawie wszystkich laureatów poznamy już w czwartek, 19 maja – mówi Trójkowy gość.

180 filmów przez blisko miesiąc


– Polskiej publiczności zaprezentujemy 180 filmów. Po projekcjach kinowych, które odbędą się w dniach 13-22 maja, od 24 maja do 5 czerwca zapraszamy na naszą stronę internetową na festiwal online. Co oznacza, że czeka nas prawie miesiąc z najlepszym filmem dokumentalnym – zaprasza Artur Liebhart.

19. Millenium Docs Against Gravity | ZWIASTUN FESTIWALU/YouTube Millennium Docs Against Gravity Film Festival

Artur Liebhart o 19. edycji festiwalu Millenium Docs Against Gravity (Trójkowo, filmowo)
3:23
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Fajny film
Autor: Ryszard Jaźwiński
Gość: Artur Liebhart (dyr. festiwalu Millenium Docs Against Gravity)
Data emisji:
12.05.2022
Godzina emisji: 10.20

mat. prasowe/pr

Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.