Tydzień Kina Niemieckiego. Święto kina zza zachodniej granicy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Tydzień Kina Niemieckiego. Święto kina zza zachodniej granicy
Kadr z filmu "Jedenaste – znaj sąsiada swego" w reżyserii Daniela BrühlaFoto: mat. promocyjne

Najnowsze produkcje naszych zachodnich sąsiadów od piątku 21 stycznia można oglądać w ramach trwającego Tygodnia Filmu Niemieckiego. Dwudziesta edycja przeglądu odbywa się w formule hybrydowej, a po kinowych projekcjach stacjonarnych najnowsze niemieckie filmy będzie można znaleźć w sieci.

Tydzień z niemieckimi nowościami filmowymi

Tydzień Filmu Niemieckiego to siedem filmów fabularnych reprezentujących najnowsze dokonania niemieckiej kinematografii. Organizatorzy co roku umieszczają  w programie przeglądu niemieckie obrazy, które zyskały uznanie jurorów najważniejszych festiwali filmowych (przede wszystkim Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Berlinale), ale i niemieckich widzów. Twórcy pokazywanych filmów sięgają w nich do, historii Niemiec, zwłaszcza tej współczesnej, podpatrują życie zwykłych ludzi, portretują znane postaci oraz dzieła literackie.

W 2022 roku Tydzień Filmu Niemieckiego otwiera dramat w reżyserii Dominika Grafa "Fabian albo świat schodzi na psy" oraz czarna komedia "Jedenaste – znaj sąsiada swego", gdzie zarówno reżyserem, jak i odtwórcą jednej z ról jest Daniel Brühl. Hiszpańsko-niemiecki, urodzony w Barcelonie aktor, był swego czasu bardzo popularny w Polsce dzięki rolom w filmach "Good Bye Lenin!"i "Edukatorzy" oraz tarantinowskich "Bękartach wojny".

W kinach i online

Tydzień Filmu Niemieckiego w swojej stacjonarnej formule rozpoczyna się w piątek 21 stycznia. Od 4 lutego filmy obecne w programie będą dostępne online na platformie MOJEeKINO.PL.

 Większość filmów będzie dostępna przez cały czas trwania Tygodnia Filmu Niemieckiego w wersji online. "Jedenaste – znaj sąsiada swego" i "Fabian albo świat schodzi na psy" będą dostępne tylko przez pierwsze dwa dni  informuje współorganizatorka wydarzenia Renata Kopyto.

Posłuchaj

3:29
20. edycja Tygodnia Filmu Niemieckiego w kinach i w sieci (Fajny film/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Tydzień Filmu Niemieckiego w ośmiu miastach

Tydzień Filmu Niemieckiego to odbywający się już od 20 lat przegląd najnowszego kina niemieckiego. Początkowo były to wydarzenia organizowane lokalnie w Krakowie, Warszawie i miastach Polski południowo-zachodniej. W 2017 roku organizatorzy, do których należą Goethe-Institut w Warszawie i Krakowie, Dom Norymberski i Konsulat Generalny Niemiec we Wrocławiu, postanowili realizować wydarzenie pod wspólnym szyldem.

Najczęściej czytane

– Tydzień Kina Niemieckiego odbędzie się w ośmiu miastach: 21 stycznia startuje Krakowie, Wrocławiu, Warszawie i Opolu, 24 stycznia rozpoczyna się w Katowicach, a 28 stycznia w kolejnych trzech miastach: Kielcach, Poznaniu i Toruniu. Na wszystkie filmy bilety będą dostępne w kinach – wyjaśnia rozmówczyni Ryszard Jaźwińskiego.

Tydzień Filmu Niemieckiego 2022 - SPOT FESTIWALOWY/Tydzień Filmu Niemieckiego

***

Tytuł audycji: Fajny film
Autor: Ryszard Jaźwiński
Gość: Renata Kopyto (współorganizatorka Tygodnia Filmu Niemieckiego)
Data emisji: 21.01.2022
Godzina emisji: 10.23

kr

Polecane